SOKRATOVSKÉ VZDELÁVANIE

Za obzor je nový sebarozvojový kurz pre ľudí nad 30 rokov. Vďaka piatim workshopom na Zaježovej získate praktické zručnosti a nové blízke kontakty. Odporúčame ho najmä ľuďom, ktorí hľadajú novú životnú inšpiráciu. Prihlasovanie sa skončilo 31. mája.

V ročnom programe vzdelávame mladých spoločenských lídrov do 30 rokov. Kvôli pandémii doň tento rok neprijímame nových študentov. Ďalšiu možnosť budete mať v roku 2022.

Rozvíjajte sa s kurzom Za obzor

Uvažujete nad tým, ako svoj život posuniete, keď pandémia ustúpi a svet bude opäť slobodnejší? Venujte čas aj vlastnému sebarozvoju a spoznajte náš nový kurz Za obzor pre ľudí nad 30 rokov. V spoločnosti skúsených lektorov sa s odstupom pozriete na svoje životné priority, posilníte si mäkké zručnosti a spoznáte partiu rôznorodých a inšpiratívnych ľudí. Možno objavíte aj nové životné smerovanie.

Čaká vás päť predĺžených víkendov v pokojnom prostredí Zaježovej, ďaleko od povinností bežných dní. Prihláste sa k nám. Čas máte do 31. mája.

So vzdelávaním dospelých máme 8-ročné skúsenosti a doteraz sme sa venovali viac ako 150 účastníkom.

Katarína Nagy Pázmány
Katarína Nagy Pázmány psychologička

„Vďaka Sokratovmu inštitútu som spoznala Slovensko, v ktorom chcem žiť. Spriatelila som sa s ľuďmi, ktorí robia veci poctivo a úprimne. Získala som zručnosti a výborné kontakty, ale aj silu a nádej pre všetky moje nasledujúce kroky. Dodnes to považujem za najlepšie investovaný čas v mojom živote.“

Peter Faltus
Peter Faltus majiteľ firmy a enviroaktivista

„Sokrates mi priblížil občiansko-neziskový sektor a nakopol ma k práci pre jeho rozvoj. Pomohol mi rozvinúť cit k môjmu okoliu a k prírode a odniesol som si veľa informácií, zážitkov, inšpirácií, konkrétnych spoluprác aj pestrú komunitu ľudí.“

Magdaléna Kalabová
Magdaléna Kalabová strategická nákupkyňa

„Otvorili sa mi brány do dovtedy nepoznaného sveta. Získala som nové poznatky a aj vďaka štúdiu na Sokratovi sa na úlohy z môjho business života dokážem pozrieť z viacerých uhlov a kreatívne ich vyriešiť. SI ma naučil nebáť sa nových výziev.“

Jakub Tomiš
Jakub Tomiš poslanecký asistent

„Vďaka štúdiu na Sokratovom inštitúte som sa stal súčasťou komunity ľudí, ktorí svoje nápady navzájom zveľaďujú a nie spochybňujú. Dovtedy to bolo prevažne naopak.“

ČO KURZOM ZÍSKATE?

Osobnostný rozvoj

Účasťou na workshopoch získate alebo vylepšíte svoje mäkké zručnosti pod vedením expertov s dlhoročnými skúsenosťami. Koučing vám pomôže ujasniť si osobné priority a životné smerovanie. Neskôr dostanete tipy, ako presvedčivo komunikovať a prezentovať svoje názory a nápady. Zahĺbite sa do témy konfliktov, naučíte sa, ako im predchádzať aj ako ich efektívne riešiť. Na workshope práce s mocou sa naučíte, ako ju správne využívať aj ako jej čeliť a tiež ako sa vyhnúť vyhoreniu. Ak absolvujete aspoň štyri z piatich workshopov, dostanete certifikát Sokratovho inštitútu.

Osobnostný rozvoj

Nové kontakty

Po konci školy sa oveľa ťažšie hľadá nová blízka partia. Na piatich štvordňových workshopoch budete mať ideálnu príležitosť hlbšie spoznať viac ako 20 inšpiratívnych spolu-účastníkov – právnikov, lekárov, umelcov, ľudí z biznisu, štátnej správy, neziskového sektora či z iných sfér. Vďaka príjemným rozhovorom počas voľných večerov si môžete nájsť nových priateľov či budúcich spolupracovníkov. A medzi workshopmi sa môžete vzájomne inšpirovať prostredníctvom online-webinárov.

Nové kontakty

Odbočka z rutiny

V prostredí vzdelávacieho centra na Zaježovej sa odpojíte od bežných povinností. Na workshopoch síce budete hlavou aktívne pracovať, ale spôsobom, ktorý vás nabije energiou. Vegetariánska strava vás inšpiruje objavnými receptami, fyzickou prácou môžete pomôcť centru, poobede si oddýchnete v našej čajovni a večer zrelaxujete v saune. Ocitnete sa v atmosfére, kde si dokonalo prečistíte hlavu.

Odbočka z rutiny

Niečo navyše

Pocity spojené so Sokratovým inštitútom majú aj hlboký ľudský a zážitkový rozmer. Absolventom zostávajú silné spomienky, ktoré sa spájajú s oduševnenými debatami, vzájomnou blízkosťou alebo s príjemným tichom a pokojom Zaježovej. Dojmy z týchto stretnutí doznievajú aj po rokoch. Práve to odlišuje program Za obzor od bežnejších vzdelávacích kurzov.

Niečo navyše

Vzdelávanie

Celkovo vás čaká päť workshopov – štyri štvordňové od štvrtka o 17:00 do nedeľňajšieho obeda a posledný od piatkového večera do nedeľňajšieho obeda.

Lektorov doplnia aj ďalší hostia pri večerných diskusiách. A budete sa môcť inšpirovať aj vzájomne online počas webinárov v období medzi workshopmi.

Workshopy sa konajú vo Vzdelávacom centre Zaježová polhodiny autom od Zvolena. Na centre je dostupný iba signál Orangeu, ale k dispozícii budete mať wifi pripojenie.

LEKTORI

Všetci naši lektori a lektorky sú vo svojej oblasti expertmi s dlhoročnou praxou a Sokratov inštitút má s nimi dlhodobé pozitívne skúsenosti.

Harmonogram workshopov budúceho ročníka

14. - 17.10.2021 Tímbilding a koučing

Tímbilding a koučing

Dozviete sa niečo nové o sebe, dostanete možnosť zastaviť sa a zamyslieť sa nad tým, odkiaľ prichádzate a kam smerujete. Naučíte sa, ako sa správne pýtať a v čom je koučovací prístup užitočný vo vzťahu k nám samým, aj k ľuďom a situáciám okolo nás.

Spoločne sa pozrieme sa na to, v čom je zameranie sa na pozitívnu budúcnosť lepšie oproti riešeniu problémov a ako s tým súvisí výskum mozgu. Zistíte, ako si vytvárame niektoré vzorce správania a prečo len snaha prestať niečo robiť nestačí.

Overíte si, nakoľko je váš život v rovnováhe a prípadne ktorá oblasť by potrebovala posilniť. A naplánujete si aj konkrétne kroky, ako to urobiť.

Tomáš Pešek
Tomáš Pešek Lektor, kouč
Juraj Hipš
Juraj Hipš Lektor, politik
9. - 12.12.2021 Komunikačné a prezentačné zručnosti

Komunikačné a prezentačné zručnosti

Stiahnuté hrdlo, keď sa máte ozvať a roztrasený hlas. Nechápavé a nesústredené pohľady kolegov, keď im piatykrát vysvetľujete niečo, čo je vám celkom zjavné. Prípadne rôzne nedorozumenia v debatách pri rodinnom stole. Snažíte sa rozprávať, ale slová nevedú tam, kam by ste chceli a nakoniec sa možno prejaví aj hnev. Poznáte to aj vy?

Ako sa naučiť formulovať to, čo naozaj potrebujem? Ako si upratať vlastné myšlienky? Ako prekonať trému, povedať podstatu ľahko a krátko? Ako sa nebáť prezentovať názory mimo mainstream a získať v tom istotu?

Za predĺžený víkend sa nikto nestane komunikačným majstrom, ale naučíme vás viacero techník, ktoré vám pomôžu. V rámci tréningu sa aj trochu pohádame a chvíľami spustíme stopky. Budeme sa učiť na videách aj na vlastnom rozprávaní. Každý z vás bude odchádzať s osobnou spätnou väzbou. Uvedomíte si svoje silné komunikačné stránky, na ktorých môžete v budúcnosti stavať.

Marie Stracenská
Marie Stracenská PR manažérka, bývalá novinárka
3. - 06.02.2022 Komunikácia v konflikte

Komunikácia v konflikte

Na workshope najskôr zistíte, prečo sa ocitáme v konfliktoch – ako pracujeme s vlastným napätím, hnevom, pocitmi viny či menejcennosti alebo „slepými škvrnami“ vlastného chápania a interpretácie vzťahov.

Prostredníctvom videí, praktických cvičení a simulácií si vyskúšate ako komunikovať s agresorom alebo partnerom, ktorý vystupuje z nadradenej pozície; s psychopatmi a hraničnými osobnosťami, ktoré uplatňujú manipuláciu alebo emočné vydieranie; s ľuďmi, ktorých príliš zjednodušený pohľad na problémy opakovane vedie do sporov; alebo s ľuďmi z iného hodnotového sveta a kultúry, ktorých nepoznáme a nerozumieme si s nimi.

Naučíte sa ako zabrániť rozvinutiu konfliktu do neriešiteľnej chronickej podoby. Spoznáte efektívne postupy pri záťažovej komunikácii v osobnom aj pracovnom kontexte.

Zodpovieme si aj otázky v téme osobných hraníc – vyskúšame si, ako nájsť rovnováhu medzi potrebami iných a zdravým fungovaním seba samého. A zameriame sa aj na faktor prostredia – ako ovplyvniť kultúru pracoviska, ktorá potenciálne vyvoláva napätie.

Dušan Ondrušek
Dušan Ondrušek Facilitátor, tréner
3. - 06.03.2022 Práca s mocou a prevencia vyhorenia

Práca s mocou a prevencia vyhorenia

V rámci tohto workshopu sa budeme venovať téme moci, osobnej sily a vyvažovaniu osobných zdrojov. Vysvetlíme si, že moc nesúvisí iba so spoločenským či pracovným postavením a že jej vplyv nemusí byť len negatívny. Moc samotná totiž nie je problém. Naopak, je v nej potenciál ovplyvniť situáciu spôsobom, ktorý vnímame ako dôležitý.

Pozrieme sa preto na ďalšie dôležité zdroje sily, ktoré nám aj v náročných situáciách pomáhajú udržať stabilitu a otvorenosť. Budeme skúmať spôsoby, ako používať svoju moc efektívne, pod tlakom, a tiež ako sa vo svojich vzťahoch vyhnúť mocenským faulom.

Zároveň vytvoríme priestor na zamyslenie sa nad svojím pracovným nasadením, nad tým, čo Vás v živote baví a teší, a kde naopak svoje nadšenie a energiu strácate. Na workshope tak získate aj praktické tipy, ako možno predchádzať syndrómu vyhorenia a tiež ako ho riešiť.

Sylvia Ondrisová
Sylvia Ondrisová Psychoterapeutka
Matúš Bakyta
Matúš Bakyta psychológ
6. - 08.05.2022 Koučing II a záverečné stretnutie

Koučing II a záverečné stretnutie

Doprajeme si čas na zastavenie a zhodnotenie celého procesu, ktorý sa spájal s kurzom. Zhodnotíme, čo vám priniesol do života. A pozrieme sa aj na to, čo s touto skúsenosťou ďalej. K tomu patrí aj príjemný čas s ľuďmi, s ktorými ste prešli kus cesty. Spoločne oslávite celý proces a určite pridáme aj inšpiráciu do ďalších krokov, ktorú prispôsobíme skupine.

Tomáš Pešek
Tomáš Pešek Lektor, kouč

PROFIL ÚČASTNÍKOV

Sokratov inštitút vždy hľadal jednotlivcov, ktorí sú čestní, ľudskí a úprimne sa zaujímajú o spoločnosť, v ktorej žijú. Podobné osobnostné kvality radi uvítame aj v programe Za obzor. Nezáleží na tom, v akej sfére pôsobíte. Čím rôznorodejšia skupina sa zíde, tým lepšie. Tešíme sa na záujemcov zo Slovenska aj z Českej republiky nad 30 rokov.

Náklady na štúdium

Cena za celý kurz je 1290 eur. Môžete ju uhradiť naraz alebo v dvoch až štyroch splátkach. V prípade štyroch splátok zaplatíte zaokrúhlene 4x 320 eur s približne dvojmesačnými odstupmi.

Cena pokrýva všetky náklady spojené s organizáciou piatich workshopov:

  • Honoráre expertných lektorov a lektoriek
  • Vaše ubytovanie a stravu 3x denne vo Vzdelávacom centre Zaježová
  • Koordináciu programu

Kurz sme vystavali komplexne ako celok. Preto nie je možné prihlásiť sa iba na jednotlivé workshopy. Absencie sú v prípade potreby povolené.

V cene nie sú zarátané vaše osobné náklady na dopravu do vzdelávacieho centra.

Ak sa pandemická situácia do októbra zhorší a nebude možné organizovať kurz prezenčne, neotvoríme ho a vrátime vám peniaze.

Prihláste sa

Ak vás naša ponuka zaujala, vyplňte prihlasovací formulár. Prihlasovanie sa končí 31. mája 2021.

Povinné prílohy k prihláške:
- životopis
- motivačný list (max. polovica A4) alebo video (max. minútové), kde sa v krátkosti predstavíte, poviete nám, čo vás na kurze najviac láka, a pri čom konkrétne by vám mohli pomôcť nové zručnosti.

Kapacita kurzu je obmedzená na 24 účastníkov. Odoslaním prihlášky sa ešte záväzne neprihlasujete. Najskôr vás skontaktujeme, aby sme si dohodli termín krátkeho online rozhovoru, kde sa trochu zoznámime a zároveň budete mať príležitosť dopýtať sa na detaily, ktoré ste nenašli na našej stránke.

Máte otázku? Napíšte nám

Ak máte akékoľvek otázky, prosím, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám odpovieme a vysvetlíme podrobnosti o kurze.