KURZY SOKRATOVHO INŠTITÚTU

Pre ľudí nad 30 rokov organizujeme sebarozvojový kurz Za obzor. Vďaka piatim workshopom na Zaježovej si oddýchnete, získate praktické zručnosti, nové blízke kontakty a možno aj životné inšpirácie. Prihlasovanie do druhého ročníka kurzu prebieha do 30. júna 2022.

V Ročnom programe vzdelávame mladých ľudí do 30 rokov, ktorých učíme rozbiehať udržateľné verejnoprospešné projekty. Prihlasovanie spustíme opäť v roku 2023.

Rozvíjajte sa s kurzom Za obzor

Venujte čas aj vlastnému sebarozvoju a spoznajte náš kurz Za obzor pre ľudí nad 30 rokov. V spoločnosti skúsených lektorov sa s odstupom pozriete na svoje životné priority, posilníte si mäkké zručnosti a spoznáte partiu rôznorodých a inšpiratívnych ľudí. A možno objavíte aj nové životné smerovanie.

Čaká vás päť predĺžených víkendov v pokojnom prostredí Zaježovej, ďaleko od povinností bežných dní. Prihláste sa k nám. Čas máte do 30. júna.

So vzdelávaním dospelých máme 9-ročné skúsenosti a doteraz sme sa venovali takmer 200 účastníkom našich kurzov.

Veronika Pizano
Veronika Pizano projektová manažérka Aj Ty v IT

„Spoznala som úžasných ľudí, vďaka ktorým sa nič nezdá nemožné. Každé jedno víkendové stretnutie ma veľmi posunulo a v každej z daných oblastí sa ešte aj dodatočne snažím rozvíjať, pretože vďaka kurzu som zistila, kde sú moje silné stránky, ktoré môžem posilniť a slabé stránky, na ktorých môžem pracovať. Vždy týždeň pred kurzom som cítila príjemné chvenie v očakávaní 4 úžasných dní.“

Blanka Fuknová
Blanka Fuknová Odborná asistentka v marketingu

„Päť sokrates-víkendových stretnutí mi poskytlo dostatok času na vstup do seba, určiť si životný cieľ, pracovať s vlastnými myšlienkami, náladami či neuváženými reakciami. Vďaka tomu všetkému rozumiem dnes lepšie sama sebe a tiež môjmu okoliu. Navyše som spoznala svet ďalších ľudí z rôznych profesií a životných skúseností. Zdieľanie s nimi mi dodalo silu, odvahu, pochopenie či nadhľad a nemálo zážitkov. Všetky tie dni v Zaježovej považujem za užitočne investovaný čas do seba.“

Tomáš Némethy
Tomáš Némethy odborník na nehnuteľnosti

„Kurz Za obzor mi umožnil spoznať množstvo rôznorodých a podnetných ľudí, ktorých spája energia a chuť meniť samých seba aj svet k lepšiemu. Workshopy s profesionálnymi lektormi mi pomohli lepšie spoznať samého seba a rozvíjať svoju osobnostnú stránku. Sú to víkendy neskutočnej energie a pozitívneho sveta, v ktorom je všetko možné.“

Anna Fifiková
Anna Fifiková scenáristka a dramaturgička

„Tento kurz mi dal sebaistotu, že to, čo robím, robím najlepšie, ako viem a niečo aj lepšie, ako som si myslela. Získala som nových priateľov, ktorí sa pre mňa stali oporou. Stretla som slušných, poctivých, pracovitých a kreatívnych ľudí v takej koncentrácii, až ma to prekvapilo. Spolu sme sa smiali, aj sme si poplakali a navzájom sme si dali nádej, že to, čo robíme, má zmysel a neprestaneme s tým. Ďakujem.“

ČO KURZOM ZÍSKATE?

Osobnostný rozvoj

Účasťou na workshopoch získate alebo vylepšíte svoje mäkké zručnosti pod vedením expertov s dlhoročnými skúsenosťami. Ujasníte si osobné priority a životné smerovanie. Zahĺbite sa do témy hodnotových konfliktov, naučíte sa, ako im predchádzať aj ako ich efektívne riešiť. Neskôr dostanete tipy, ako presvedčivo komunikovať a prezentovať svoje názory a nápady. Na workshope práce s mocou sa naučíte, ako ju správne využívať aj ako jej čeliť. Ak absolvujete aspoň štyri z piatich workshopov, dostanete certifikát Sokratovho inštitútu.

Osobnostný rozvoj

Nové kontakty

Po konci školy sa oveľa ťažšie hľadá nová blízka partia. Na piatich workshopoch budete mať ideálnu príležitosť hlbšie spoznať viac ako 20 inšpiratívnych spolu-účastníkov – právnikov, lekárov, umelcov, ľudí z biznisu, štátnej správy, neziskového sektora či z iných sfér. Vďaka príjemným rozhovorom počas voľných večerov si môžete nájsť nových priateľov či budúcich spolupracovníkov. A medzi workshopmi sa môžete vzájomne inšpirovať prostredníctvom online stretnutí.

Nové kontakty

Odbočka z rutiny

V prostredí vzdelávacieho centra na Zaježovej sa odpojíte od bežných povinností. Na workshopoch síce budete hlavou aktívne pracovať, ale spôsobom, ktorý vás nabije energiou. Vegetariánska strava vás inšpiruje objavnými receptami, fyzickou prácou môžete pomôcť centru, poobede si oddýchnete v našej čajovni a večer zrelaxujete v saune. Ocitnete sa v atmosfére, kde si dokonalo prečistíte hlavu.

Odbočka z rutiny

Niečo navyše

Pocity spojené so Sokratovým inštitútom majú aj hlboký ľudský a zážitkový rozmer. Absolventom zostávajú silné spomienky, ktoré sa spájajú s oduševnenými debatami, vzájomnou blízkosťou alebo s príjemným tichom a pokojom Zaježovej. Dojmy z týchto stretnutí doznievajú aj po rokoch. Práve to odlišuje program Za obzor od bežnejších vzdelávacích kurzov.

Niečo navyše

Vzdelávanie

Celkovo vás čaká päť workshopov – štyri štvordňové od štvrtka o 17:00 do nedeľňajšieho obeda a posledný od piatkového večera do nedeľňajšieho obeda.

Lektorov doplnia aj ďalší hostia pri večerných diskusiách. A budete sa môcť inšpirovať aj vzájomne online v období medzi workshopmi.

Workshopy sa konajú vo Vzdelávacom centre Zaježová polhodiny autom od Zvolena. Na centre je dostupný iba signál Orangeu, ale k dispozícii budete mať wifi pripojenie. K dispozícii je aj čajovňa a sauna.

Harmonogram workshopov budúceho ročníka

6. - 09.10.2022 Tímbilding a hľadanie nových smerov

Tímbilding a hľadanie nových smerov

Na úvodnom workshope si zažijete viaceré zážitkové aktivity, aby ste sa zoznámili s ostatnými účastníkmi a účastníčkami kurzu. Nastavíme s vami bezpečný priestor na zdieľanie a vzájomné učenie sa. A lepšie spoznáte Zaježovú.

Pod vedením skúsených lektorov sa dozviete niečo nové o sebe, dostanete možnosť zastaviť sa a zamyslieť sa nad tým, odkiaľ prichádzate a kam smerujete. Prostredníctvom rôznych koučovacích techník si overíte, nakoľko je váš život v rovnováhe a prípadne ktorá oblasť by potrebovala posilniť. A naplánujete si aj konkrétne kroky, ako to urobiť.

Tomáš Pešek
Tomáš Pešek Lektor, kouč
Juraj Hipš
Juraj Hipš Lektor, spoluzakladateľ Sokratovho inštitútu
24. - 27.11.2022 Ako sa správať v hodnotových konfliktoch

Ako sa správať v hodnotových konfliktoch

Klimatická kríza, očkovanie, vojna, zákaz interrupcií... to všetko sú témy, ktoré dokážu rozdeliť kancelárie aj rodiny. Vieme sa o nich pohádať aj so svojimi najbližšími. Zasahujú totiž naše najhlbšie presvedčenia, ohrozujú „pravdy“, ktoré nás učili v materskej škôlke. Preto takýmto konfliktom hovoríme „hodnotové“. Čím viac v nich túžime vyhrať, tým ťažšie prehrávame.

Workshop bude zameraný na pochopenie charakteru hodnotových konfliktov (čím sa líšia napr. od konfliktov záujmov) a na precvičovanie techník správania v dialógu s ľuďmi s iným názorom. S takými, ktorých stretávame na ulici, ale aj s takými, s ktorými si chceme zachovať vzťah (rodina, kolegovia v práci, priatelia). Budeme analyzovať, kde máme každý svoje „červené tlačidlá“ – čo sú výroky či reakcie, ktoré v nás vyvolávajú nekontrolované emócie. A pokúsime sa s tým pracovať.

Zuza Fialová
Zuza Fialová sociologička, trénerka
26. - 29.01.2023 Ako rozprávať presvedčivo a zrozumiteľne

Ako rozprávať presvedčivo a zrozumiteľne

Myslíme to dobre, povieme to presne, snažíme sa suverénne... a predsa nám nie vždy rozumejú. Prečo si niekedy ľudia vezmú z našich viet to, čo v nich nie je? Prečo sa informácie skresľujú, posúvajú, obracajú, vytrhávajú z kontextu? Čo vieme urobiť s tým, aby sa to nedialo? Ako dokázať, aby nás počúvali, aby si nás pamätali, aby považovali to, čo vravíme za zaujímavé a dôležité?

Budeme hovoriť o tom, ako rozprávať presvedčivo. Ako si zachovať zrozumiteľnosť v dnešnej dobe instatných stručných posolstiev. Budeme sa učiť na videách aj na vlastnom rozprávaní. Každý z vás bude odchádzať s osobnou spätnou väzbou. Uvedomíte si svoje silné komunikačné stránky, na ktorých môžete v budúcnosti stavať.

Marie Stracenská
Marie Stracenská PR manažérka, bývalá novinárka
23. - 26.03.2023 Férové používanie moci v práci a vo vzťahoch

Férové používanie moci v práci a vo vzťahoch

V rámci tohto workshopu sa budeme venovať téme moci, osobnej sily a vyvažovaniu osobných zdrojov. Vysvetlíme si, že moc nesúvisí iba so spoločenským či pracovným postavením a že jej vplyv nemusí byť len negatívny. Moc samotná totiž nie je problém. Naopak, je v nej potenciál ovplyvniť situáciu spôsobom, ktorý vnímame ako dôležitý.

Pozrieme sa preto na rôznorodé zdroje sily, ktoré nám aj v náročných situáciách pomáhajú udržať stabilitu a otvorenosť. Budeme skúmať spôsoby, ako používať svoju moc efektívne, pod tlakom, a tiež ako sa vo svojich vzťahoch vyhnúť mocenským faulom.

Sylvia Ondrisová
Sylvia Ondrisová Psychoterapeutka
Matúš Bakyta
Matúš Bakyta psychológ
12. - 14.05.2023 Záverečné stretnutie a ďalšie kroky

Záverečné stretnutie a ďalšie kroky

Doprajeme si čas na zastavenie a zhodnotenie celého procesu, ktorý sa spájal s kurzom. Zhodnotíme, čo vám priniesol do života. A pozrieme sa aj na to, čo s touto skúsenosťou ďalej. K tomu patrí aj príjemný čas s ľuďmi, s ktorými ste prešli kus cesty. Spoločne oslávite celý proces a určite pridáme aj inšpiráciu do ďalších krokov, ktorú prispôsobíme skupine.

Tomáš Pešek
Tomáš Pešek Lektor, kouč

PROFIL ÚČASTNÍKOV

Sokratov inštitút vždy hľadal jednotlivcov, ktorí sú čestní, ľudskí a úprimne sa zaujímajú o spoločnosť, v ktorej žijú. Podobné osobnostné kvality radi uvítame aj v programe Za obzor. Nezáleží na tom, v akej sfére pôsobíte. Čím rôznorodejšia skupina sa zíde, tým lepšie. Tešíme sa na záujemcov zo Slovenska aj z Českej republiky nad 30 rokov.

Náklady na štúdium

Poplatok za kurz je 1490 eur a môžete ho uhradiť naraz alebo v dvoch až štyroch splátkach. V prípade štyroch splátok by ste zaplatili 4x necelých 375 eur s približne dvojmesačnými odstupmi.

Cena pokrýva všetky náklady spojené s organizáciou piatich workshopov:

  • Honoráre expertných lektorov a lektoriek
  • Vaše ubytovanie a stravu 3x denne vo Vzdelávacom centre Zaježová
  • Koordináciu programu

Kurz sme vystavali komplexne ako celok. Preto nie je možné prihlásiť sa iba na jednotlivé workshopy. Absencie sú v prípade potreby povolené.

V cene nie sú zarátané vaše osobné náklady na dopravu do vzdelávacieho centra.

Ak sa pandemická situácia do októbra zhorší a nebude možné organizovať kurz prezenčne, neotvoríme ho a vrátime vám peniaze.

Prihláste sa

Ak vás naša ponuka zaujala, vyplňte prihlasovací formulár. Prihlasovanie sa končí 30. júna 2022 o 23:59.

Povinné prílohy k prihláške:
- životopis
- motivačný list (max. polovica A4) alebo video (max. minútové), kde sa v krátkosti predstavíte, poviete nám, čo vás na kurze najviac láka, a pri čom konkrétne by vám mohli pomôcť nové zručnosti.

Kapacita kurzu je obmedzená na 22 účastníkov. Odoslaním prihlášky sa ešte záväzne neprihlasujete. Najskôr vás skontaktujeme, aby sme si dohodli termín krátkeho online rozhovoru, kde sa trochu zoznámime a zároveň budete mať príležitosť dopýtať sa na detaily, ktoré ste nenašli na našej stránke. 

Máte otázku? Napíšte nám

Ak máte akékoľvek otázky, prosím, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám odpovieme a vysvetlíme podrobnosti o kurze.