SOKRATOVSKÉ VZDELÁVANIE

Za obzor je nový sebarozvojový kurz pre ľudí nad 30 rokov. Vďaka piatim workshopom na Zaježovej získate praktické zručnosti a nové blízke kontakty. Odporúčame ho najmä ľuďom, ktorí hľadajú novú životnú inšpiráciu. Prihlasovanie sa skončilo 31. mája.

V ročnom programe vzdelávame mladých spoločenských lídrov do 30 rokov. Kvôli pandémii doň tento rok neprijímame nových študentov. Ďalšiu možnosť budete mať v roku 2022.

STAŇ SA NAŠÍM ŠTUDENTOM

Pandémia prerušila súčasný ročník a pokračovať v ňom budeme až na jeseň. Preto tento rok neotvoríme prihlasovanie do ročného programu. Príležitosť budete mať opäť na jar v roku 2022.

STAŇ SA NAŠÍM ŠTUDENTOM

Koho hľadáme?

Hľadáme 20 mladých ľudí, ktorí majú chuť učiť sa a nevidia pred sebou problémy, ale výzvy, ktorým majú odvahu čeliť: právničky, ekonómov, lekárky, žurnalistov, ekologičky, marketérov i umelkyne a ľudí z rôznych regiónov Slovenska. Práve takáto rôznorodá skupina umožňuje priniesť inovatívne a kreatívne riešenia. 

Sokratov inštitút ale nie je elitný klub pre pár najlepších ľudí s IQ 180. Ak dokážeš na sebe pracovať a prijať na plecia zodpovednosť, nerobí ti problém zorganizovať akciu na škole, festival vo svojom meste, či napísať e-mail starostovi, hľadáme práve teba.

Koho hľadáme?

Ak odpovieš áno na všetky nasledujúce otázky, môžeš sa prihlásiť:

Si občan/občianka Slovenskej Republiky? Si občan/občianka Slovenskej Republiky?
Si študent/ka alebo absolvent/ka vysokej školy? Si študent/ka alebo absolvent/ka vysokej školy?
Máš k 30. aprílu menej ako 32 rokov (vrátane)? Máš k 30. aprílu menej ako 32 rokov (vrátane)?
Máš motiváciu a čas meniť svoje okolie? Máš motiváciu a čas meniť svoje okolie?
Môžeš sa každý mesiac zúčastniť 4-dňového víkendového workshopu? Môžeš sa každý mesiac zúčastniť 4-dňového víkendového workshopu?
Vieš sa dohovoriť v anglickom jazyku? Vieš sa dohovoriť v anglickom jazyku?

Ak nespĺňaš tieto kritéria, môžeš prísť na naše verejné podujatia alebo sa inšpirovať projektmi našich absolventov

Čo štúdiom získaš?

Prehľad v oblastiach, ktoré hýbu Slovenskom a svetomNaučíš sa ako efektívnejšie pracovať v on-line priestore a ako sa adaptovať na nové podmienky v rýchlo sa meniacom svete. Budeme sa venovať občianskej angažovanosti, sociálnym a tradičným médiám, klimatickým zmenám, ale aj práci s mocou a prijatím úlohy lídra. 

Praktické zručnostiPri realizácií vlastného sokratovského projektu si vyskúšaš nielen projektový manažment v praxi a ako pretaviť svoje myšlienky a nápady do reálnych zmien v tvojom okolí, ale aj ako pracovať v tíme, nadväzovať spolupráce, získať financie, komunikovať v médiách, zvládať stres a neustále v sebe nachádzať silu a motiváciu doťahovať začaté veci do úspešného konca.

Osobnostný rozvojLepšie spoznáš sám seba, naučíš sa väčšej flexibilite a časovému manažmentu, získaš viac sebavedomia, sociálnych a komunikačných zručností a posunieš si hranice komfortnej zóny. Postupne tiež začneš prijímať úlohu lídra.

Sieť ľudíPrepojíme ťa s našimi absolventmi, lektormi a hosťami a okrem workshopov dostaneš možnosť zúčastňovať sa ďalších podujatí Živice, počas aj po skončení štúdia.

KreditySokratov inštitút je zastrešený Technickou univerzitou vo Zvolene a absolvovať ho môžu študenti akejkoľvek vysokej školy. Vďaka kreditovému systému ECTS, preto môžeš získať 6 kreditov.

ZážitkyČaká ťa nezabudnuteľný rok plný nových výziev, práce na sebe, priateľstiev, stretnutí s verejne známymi osobnosťami, osobných výziev, ale aj dobrodružstvá v tatranskej divočine.

Vytvor svoj vlastný sokratovský projekt

Sokratovský projekt je základom štúdia:

●  Chceme, aby si ním prispel/a k riešeniu konkrétneho problému v tvojom okolí.

●  Práca na projekte ti môže zabrať každý mesiac min. 20 hodín.

●  Na záver štúdia pred komisiou zhrnieš svoje úspechy aj prípadné neúspechy a musíš ju presvedčiť o tom, že si sa zo všetkých síl snažil/a dotiahnuť projekt do úspešného konca.

●  Je to podmienka absolvovania a získania osvedčenia.

Pri prihlasovaní ešte nemusíš mať v hlave konkrétny nápad – na workshopoch ťa prevedieme procesom tvorby, realizácie aj propagácie projektu. Môžeš sa inšpirovať projektami našich absolventov. Zároveň sa budeš môcť spoľahnúť na podporu svojho mentora a tímu Sokratovho inštitútu.


Vzdelávacie workshopy

Vzdelávacie workshopy ti pomôžu v realizácii projektu a priblížia ti zaujímavé témy.

Čaká ťa 9 workshopov a záverečné skúšky (kolokvium).

Deväť stretnutí sa koná vo Vzdelávacom centre v Zaježovej, jedno v teréne vo Vysokých Tatrách.

Workshopy trvajú 4 dni od štvrtka 17:00 do nedeľňajšieho obeda (Teambuilding a záverečné skúšky začínajú už v stredu o 17:00).

Vyžadujú si od teba prípravu – čítanie literatúry / pozretie filmu / naštudovanie prípadovej štúdie. Povolená je jedna absencia, povinné sú workshopy: Teambuilding, Ako napísať projekt a Záverečné skúšky.

Harmonogram workshopov budúceho ročníka

24. - 26.09.2021 Tímbilding a projektový manažment

Tímbilding a projektový manažment

Týmto workshopom znovu spúšťame ročník, ktorý sme v januári museli prerušiť kvôli pandémii. Niektorí študenti odišli, iní ich nahradili a počas tohto víkendu sa všetci zosieťujeme, aby sme vytvorili súdržnú skupinu. S Tomášom Peškom si tiež oprášime základy projektového manažmentu a študenti si ujasnia svoje projektové zámery a ciele.

Tomáš Pešek
Tomáš Pešek Lektor, kouč
Jana Ďaďová
Jana Ďaďová riaditeľka Sokratovho inštitútu
Tomáš Hallon
Tomáš Hallon koordinátor ročného programu SI
18. - 21.11.2021 Práca s mocou

Práca s mocou

Na Sokratovom inštitúte je naším cieľom viesť študentov k sociálnemu líderstvu – vychovať z nich proaktívne, skromné a hodnotovo ukotvené osobnosti s vášňou pre službu svojej komunite. Preto budeme na tomto workshope hľadať cesty, ako prijať svoju líderskú úlohu, rozvíjať svoje vnútorné zdroje, líderské zručnosti a postoje. Zameriame sa na tému “ranku” - moci a osobnej sily. Vysvetlíme si, ako používať svoju formálnu moc i osobnú silu efektívnym a legitímnym spôsobom, ako sa vyhnúť mocenským faulom a ako riešiť náročné situácie, ktoré so sebou líderská rola nevyhnutne prináša.

Sylvia Ondrisová
Sylvia Ondrisová Psychoterapeutka
20. - 23.01.2022 Facilitácia a vedenie skupiny

Facilitácia a vedenie skupiny

Počas práce na svojom projekte, ale aj v bežnom živote, sa dostaneš do situácii, kde budeš musieť viesť skupinu, vyriešiť nejaký skupinový konflikt alebo dospieť k spoločnému riešeniu. Na workshope si na praktických cvičeniach vyskúšaš, ako postupovať pri vyjednávaní a ako zvládať kritické momenty komunikácie, či ako hľadať konsenzus v situáciách komunitných konfliktov. Čakajú ťa diskusie v malých skupinách, štruktúrované prezentácie či špecifické cvičenia, simulácie a hranie rolí, prostredníctvom ktorých získaš nové zručnosti v alternatívnych spôsoboch riešenia konfliktov.

Dušan Ondrušek
Dušan Ondrušek Facilitátor, tréner
17. - 20.02.2022 Vzdelávanie v globálnom kontexte

Vzdelávanie v globálnom kontexte

Každý z nás má vplyv na tých ostatných a tiež na životné prostredie, takže nikto nie je bez zodpovednosti. Toto je jedna zo základných myšlienok globálneho vzdelávania, ktoré dnes stojí pred viacerými výzvami. Ako máme spoločne existovať na ohraničenej planéte, vo svete plnom rozličných problémov, od seba navzájom závislých spoločenstiev a zvyšujúceho sa bezprávia? Na workshope budeme spoločne hľadať odpoveď na túto a ďalšie náročné otázky a pokúsime sa pochopiť svoju pozíciu vo svete, v ktorom je všetko so všetkým prepojené.

Zuzana Labašová
Zuzana Labašová Lektorka
17. - 20.03.2022 Rómovia na Slovensku

Rómovia na Slovensku

Rómovia sú jednou z najzraniteľnejších menšín na Slovensku. Žijeme tu spolu už stovky rokov, ale stále sa málo poznáme a medzi nerómami je o Rómoch rozšírených mnoho mýtov. Na workshope sa preto viac porozprávame o ich histórií, kultúre a predstavíme si najnovšie dáta, aby sme vyvrátili najčastejšie stereotypné predstavy o ich pôvode a živote. Tiež si predstavíme príklady dobrej praxe, kriticky sa pozrieme aj na existujúce projekty na znižovanie generačnej chudoby a inklúzie Rómov. Tieto poznatky prepojíme aj s projektmi študentov a zamyslíme sa nad ich dlhodobou udržateľnosťou a meraním dopadu.

 

Alexander Mušinka
Alexander Mušinka Antropológ
28. - 01.05.2022 Občiansky aktivizmus

Občiansky aktivizmus

Rok 2018 - občianske hnutie Za slušné Slovensko dokazuje, že hlas a súdržnosť "bežných" ľudí môže zásadne hýbať spoločenskými udalosťami. Na workshope s americkou lektorkou Nadine Bloch sa na občiansky aktivizmus pozrieme medzinárodne - inšpirujeme kreatívnymi nápadmi z rôznych kútov sveta, dozvieme sa, ako motivovať ľudí, aby sa nebáli postaviť sa za svoje práva alebo za práva iných ľudí a dostaneme tipy, ako pre svoje aktivity získať čo najväčšiu podporu.

Nadine Bloch
Nadine Bloch lektorka občianskeho aktivizmu
2. - 05.06.2022 Európska divočina

Európska divočina

Európa bola kedysi divokým kontinentom. Pred pár tisíckami rokov sa európska krajina viac podobala na africkú Serengheti ako na súčasnú Európu. Aj tu žili veľké zvieratá ako levy a leopardy či divé kone. Rástli tu nekonečné prastaré lesy a Dunajom tiahli najväčšie sladkovodné ryby na svete – vyzy. Naše ekosystémy boli formované procesmi, ktoré dnes takmer vymizli, ako sú povodne, spásanie vegetácie čriedami veľkých bylinožravcov a lykožrútové kalamity. Tieto procesy sú však kľúčové pre zachovanie biologickej rozmanitosti nášho kontinentu. Ochrana ekologických procesov a divokej prírody sa preto v Európe stáva dôležitým, aj keď stále trochu kontroverzným nástrojom ochrany prírody. Slovenským symbolom tejto myšlienky je ochranár a filmár Erik Baláž, s ktorým sa spoločne vydáme do prísne chránenej oblasti Tichej a Kôprovej doliny vo Vysokých Tatrách.

Erik Baláž
Erik Baláž Ochranár, filmár
29. - 03.07.2022 Obhajoby projektov a letný mini-festival

Obhajoby projektov a letný mini-festival

Záverečné skúšky formou kolokvia sú zavŕšením tvojej celoročnej práce. Čaká ťa obhajoba tvojho projektu pred odbornou komisiou, ktorá rozhodne o tom, či sa pridáš k úspešným absolventom a obhliadneme sa za celým rokom. V druhej polovici workshopu sa vzdelávacie centrum na Zaježovej naplní absolventmi a absolventkami všetkých doterajších ročníkov, zaujímavými hosťami, workshopmi a diskusiami. Budeš tak mať možnosť spoznať nových ľudí, ktorí si prešli podobnými skúsenosťami ako ty a staneš sa súčasťou stále väčšej a rozmanitejšej siete angažovaných mladých ľudí s podobnými hodnotami, ideálmi a cieľmi.

Jana Ďaďová
Jana Ďaďová riaditeľka Sokratovho inštitútu
Tomáš Hallon
Tomáš Hallon koordinátor ročného programu SI

Náklady na štúdium

Náklady na stravu, ubytovanie, lektorné a administratívu na jedného študenta predstavujú 3900 €. Vďaka našim donorom je však príspevok študenta na celé ročné štúdium len 390 €, čo predstavuje 10 % reálnych nákladov.

Študenti si samostatne platia:

  • cestovné na workshopy do Vzdelávacieho centra Zaježová (cca 30 km od Zvolena)
  • cestovné a poistenie do hôr na júnový workshop s Erikom Balážom v Tatrách

Po splnení podmienok prijatia na štúdium na Sokratovom inštitúte uzatvárame v júni s každým prijatým študentom Zmluvu o štúdiu, v ktorej sa študent zaväzuje uhradiť príspevok na štúdium jednorazovo v termíne do 30. 6. 2020.

Štipendium

Pokiaľ je príspevok 390 € na štúdium pre teba aktuálne neúnosný, môžeme ti poskytnúť štipendium. Štipendiá vieme udeliť aj v plnej výške a počet štipendií nie je limitovaný. Priamo v prihláške vyznač záujem o udelenie štipendia, vyplň požadovanú výšku a zdôvodnenie. V prípade úspešného ústneho pohovoru a splnenia podmienok prijatia na štúdium tvoju žiadosť o štipendium individuálne posúdime. Informácia o udelení štipendia ti príde spolu so Zmluvou o štúdiu.

Prihlás sa

Pandémia prerušila súčasný ročník a pokračovať v ňom budeme až na jeseň. Preto tento rok neotvoríme prihlasovanie do ročného programu. Príležitosť budete mať opäť na jar v roku 2022.

Máte otázku? Napíšte nám

Ak máte akékoľvek otázky, prosím, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám odpovieme a vysvetlíme podrobnosti o kurze.

Vybraných uchádzačov na základe prihlášky pozveme na osobný pohovor do Bratislavy 25. a 26. mája 2020 alebo do Zvolena 28. a 29. mája 2020.

Budú nás zaujímať tvoje aktivity v práci, na škole, či dobrovoľnícka činnosť, tvoja znalosť angličtiny, schopnosť improvizovať a zvládať stres.

Z uchádzačov vyberáme finálnu dvadsiatku študentov.