KURZY SOKRATOVHO INŠTITÚTU

Pre ľudí nad 30 rokov organizujeme sebarozvojový kurz Za obzor. Vďaka piatim workshopom na Zaježovej si oddýchnete, získate praktické zručnosti, nové blízke kontakty a možno aj životné inšpirácie. Prihlasovanie do druhého ročníka kurzu prebieha do 29. mája 2022.

V Ročnom programe vzdelávame mladých ľudí do 30 rokov, ktorých učíme rozbiehať udržateľné verejnoprospešné projekty. Prihlasovanie spustíme opäť v roku 2023.

STAŇ SA NAŠÍM ŠTUDENTOM

Po ročnej pauze opäť otvárame prihlasovanie do nášho Ročného programu, tentoraz pre študentov a absolventov vysokých škôl do 30 rokov. Ak sa chceš naučiť ako rozbehnúť vlastný verejnoprospešný projekt a láka ťa nová partia šikovných a inšpiratívnych ľudí, prihlás sa. Ak ťa prijmeme, čaká ťa šesť workshopov vo Vzdelávacom centre Zaježová a jeden v Tatrách, k tomu štyri online školenia, obhajoba projektu a veľké stretnutie s absolventmi.

Prihlasovanie trvá do 30. apríla 2022.

STAŇ SA NAŠÍM ŠTUDENTOM

Koho hľadáme?

Hľadáme 20 odvážnych mladých ľudí s chuťou učiť sa a čeliť spoločenským problémom. Prijímame záujemcov z rôznych zamestnaní, študijných odborov, regiónov aj kultúr, vrátane ľudí zo zahraničia, ktorí pôsobia na Slovensku. Takáto rôznorodá skupina umožňuje priniesť inovatívne a kreatívne riešenia. 

Sokratov inštitút nie je žiadny elitný klub pre ľudí s IQ 180. Oveľa dôležitejšie pre nás je, aby si mal/a chuť na sebe pracovať a prijať zodpovednosť za projekt, ktorý pomôže tvojmu okoliu. Ak to spĺňaš, radi ťa medzi nami privítame.

Koho hľadáme?

Ak odpovieš áno na všetky nasledujúce otázky, môžeš sa prihlásiť:

Si študent/ka alebo absolvent/ka vysokej školy? Si študent/ka alebo absolvent/ka vysokej školy?
Narodil/a si sa po 1. júni 1992 (vrátane)? Narodil/a si sa po 1. júni 1992 (vrátane)?
Máš motiváciu a čas meniť svoje okolie? Máš motiváciu a čas meniť svoje okolie?
Môžeš sa zhruba každý mesiac zúčastniť 4-dňového víkendového workshopu? Môžeš sa zhruba každý mesiac zúčastniť 4-dňového víkendového workshopu?
Vieš sa dohovoriť v anglickom jazyku? Vieš sa dohovoriť v anglickom jazyku?
Pravidelne sa zdržiavaš na Slovensku? Pravidelne sa zdržiavaš na Slovensku?

Čo štúdiom získaš?

Praktické zručnosti

Okrem zmysluplného plánovania a vedenia projektu sa na workshopoch naučíš komunikovať s médiami a viesť tím rôznorodých ľudí. Spoznáš vlastnú moc a zistíš, ako s ňou pracovať. Dozvieš sa, ako pomocou príbehov môžeš pozitívne motivovať iných. Načrtneme ti, čo všetko zahŕňa práca v komunálnej politike, a hlbšie sa ponoríš aj do témy klimatickej krízy.  

Sieť ľudí

Vo svojom ročníku spoznáš novú 20-ku rôznorodých mladých ľudí s podobnými kľúčovými hodnotami. Prepojíme ťa aj s našimi absolventmi, lektormi a hosťami. A aj po skončení štúdia ťa budeme pozývať na ďalšie akcie a podujatia Sokratovho inštitútu.

Kredity

Sokratov inštitút je zastrešený Technickou univerzitou vo Zvolene a absolvovať ho môžu študenti akejkoľvek vysokej školy. Vďaka kreditovému systému ECTS môžeš získať 6 kreditov. 

Zážitky

Čaká ťa nezabudnuteľný rok plný nových výziev, práce na sebe, priateľstiev, príjemných spoločenských večerov, stretnutí s verejne známymi osobnosťami osobných výziev, ale aj dobrodružstvá v tatranskej divočine. 

Vytvor svoj vlastný sokratovský projekt

Sokratovský projekt je najdôležitejšou časťou štúdia a kľúčovou podmienkou úspešného absolvovania:

  • Chceme, aby si ním prispel/a k riešeniu konkrétneho problému v tvojom okolí v jednej zo štyroch spoločenských tém: klíma, lokálny rozvoj, dialóg alebo zdravie.
  • Práca na projekte ti môže zabrať každý mesiac min. 20 hodín.
  • Na záver štúdia pred komisiou zhrnieš svoje úspechy aj prípadné neúspechy a tvojou úlohou bude presvedčiť ju o tom, že si sa zo všetkých síl snažil/a dotiahnuť projekt do úspešného konca. 

Pri prihlasovaní ešte nemusíš mať v hlave konkrétny nápad – na workshopoch ťa prevedieme procesom tvorby, realizácie aj propagácie projektu. Môžeš sa inšpirovať projektami našich absolventov. Zároveň sa budeš môcť spoľahnúť na podporu svojho mentora či mentorky a tímu Sokratovho inštitútu.


Vzdelávacie workshopy

Vzdelávacie workshopy ti pomôžu v realizácii projektu a priblížia ti zaujímavé témy.

Najskôr ťa čakajú štyri online školenia, potom 7 workshopov a nakoniec záverečné skúšky.

Sedem stretnutí sa koná vo Vzdelávacom centre v Zaježovej, jedno v teréne vo Vysokých Tatrách.

Workshopy trvajú 4 dni od štvrtka 17:00 do nedeľňajšieho obeda (Tímbilding a záverečné skúšky sa začínajú už v stredu o 17:00).

Vyžadujú si od teba prípravu – čítanie literatúry / pozretie filmu / naštudovanie prípadovej štúdie. Povolená je jedna absencia, povinné sú workshopy: Tímbilding a projektový manažment a Záverečné skúšky.

Harmonogram workshopov budúceho ročníka

23. - 23.05.2022 Online stretnutie s tímom Sokratovho inštitútu

Online stretnutie s tímom Sokratovho inštitútu

Na našom prvom sokratovskom stretnutí ti vysvetlíme základy fungovania nášho ročného programu a budeš mať priestor dopýtať sa čokoľvek, čo ťa zaujíma. Tiež ti bližšie predstavíme očakávania od sokratovských projektov, na ktorých budete pracovať počas celého ročníka. Stretneme sa online od 16:00 do 19:00.

Jana Ďaďová
Jana Ďaďová riaditeľka Sokratovho inštitútu
Tomáš Hallon
Tomáš Hallon koordinátor ročného programu SI
31. - 31.05.2022 1. online školenie projektového manažmentu

1. online školenie projektového manažmentu

Na tomto online školení sa zoznámiš so základmi projektovej logiky, aby si zistil, ako systematicky uvažovať o tvojich projektových nápadoch. Pomôžeme ti presne pomenovať problém, ktorý by si chcel/a vyriešiť a zistíme, kto je tvoja špecifická cieľová skupina. Stretneme sa online od 16:00 do 19:00.

Tomáš Pešek
Tomáš Pešek Lektor, kouč
7. - 07.06.2022 Online školenie fundraisingu

Online školenie fundraisingu

Je pravdepodobné, že na realizáciu svojho projektu budeš potrebovať vyzbierať peniaze. Za fundraisingom sa skrýva celá veda, preto ťa naučíme aspoň základy, ktoré ti môžu pomôcť zafinancovať tvoj verejnoprospešný nápad. Stretneme sa online od 15:00 do 18:00.

Pavel Hrica
Pavel Hrica riaditeľ OZ Cesta von
17. - 17.06.2022 2. online školenie projektového manažmentu

2. online školenie projektového manažmentu

Na druhom stretnutí s Tomášom Peškom sa ponoríš hlbšie do projektovej logiky a stanovíš si konkrétny a merateľný cieľ tvojho projektu. Naučíš sa pracovať s indikátormi, vďaka ktorým neskôr spoľahlivo zistíš, či sa tvoj projekt podaril alebo nie. Stretneme sa online od 15:00 do 18:00.

Tomáš Pešek
Tomáš Pešek Lektor, kouč
21. - 25.09.2022 Tímbilding a projektový manažment

Tímbilding a projektový manažment

Po štyroch online stretnutiach sa konečne dočkáme spoločného osobného stretnutia na Zaježovej. Okrem zábavných aj zmysluplných tímbildingových aktivít tretíkrát uvidíte Tomáša Peška. Svoje projektové nápady s ním doťuknete do podoby konkrétneho projektového plánu, s ktorým sa už budete môcť pustiť do reálnej práce.

Jana Ďaďová
Jana Ďaďová riaditeľka Sokratovho inštitútu
Tomáš Pešek
Tomáš Pešek Lektor, kouč
Juraj Hipš
Juraj Hipš Lektor, spoluzakladateľ Sokratovho inštitútu
Tomáš Hallon
Tomáš Hallon koordinátor ročného programu SI
3. - 06.11.2022 Komunikácia s médiami a prezentačné zručnosti

Komunikácia s médiami a prezentačné zručnosti

Pomáhať okoliu je dôležité, ale rovnako podstatné je, aby sa o tom vedelo. Úspešné príbehy totiž inšpirujú ďalších ľudí a pozitívne zmeny sa vďaka tomu šíria oveľa rýchlejšie. Preto ťa naučíme, ako môžeš svojím projektom zaujať médiá a ako s nimi efektívne komunikovať. Precvičíš si jasné, stručné a zrozumiteľné formulovanie myšlienok a popritom zažiješ, aké to je vystupovať pred kamerou.

Marie Stracenská
Marie Stracenská PR manažérka, bývalá novinárka
1. - 04.12.2022 Facilitácia a vedenie skupiny

Facilitácia a vedenie skupiny

Počas práce na svojom projekte, ale aj v bežnom živote, sa dostaneš do situácií, v ktorých budeš musieť viesť skupinu, vyriešiť skupinový konflikt alebo dospieť k spoločnému riešeniu. Na workshope si na praktických cvičeniach vyskúšaš, ako postupovať pri vyjednávaní a ako zvládať kritické momenty komunikácie, či ako hľadať konsenzus v situáciách komunitných konfliktov. Čakajú ťa diskusie v malých skupinách, štruktúrované prezentácie či špecifické cvičenia, simulácie a hranie rolí.

Dušan Ondrušek
Dušan Ondrušek Facilitátor, tréner
19. - 22.01.2023 Práca s mocou

Práca s mocou

Študentov sa snažíme viesť k sociálnemu líderstvu, aby sa z nich stali proaktívne, pokorné a hodnotovo ukotvené osobnosti s vášňou pre pomáhanie spoločnosti. V rámci tohto workshopu sa preto budeme venovať téme moci a osobnej sily. Vysvetlíme si, že moc nevyplýva iba zo spoločenského či pracovného postavenia a že jej vplyv nemusí byť len negatívny. Moc samotná totiž nie je problém. Naopak, je v nej potenciál ovplyvniť situáciu spôsobom, ktorý vnímame ako dôležitý. Vysvetlíme si, ako používať svoju formálnu moc aj osobnú silu efektívnym a férovým spôsobom.

Sylvia Ondrisová
Sylvia Ondrisová Psychoterapeutka
2. - 05.03.2023 Storytelling

Storytelling

Môžete mať roky skúseností, presné dáta a dokonalé argumentačné schopnosti. Ani to však nemusí stačiť na to, aby ste verejnosť presvedčili o správnosti vlastných myšlienok. Ľudia totiž najviac reagujú na emócie. Na tomto workshope sa budeme venovať storytellingu - technike, ktorá vám umožní zaobaliť dôležité myšlienky do príbehu, s ktorým sa ľudia stotožnia, a vďaka tomu oveľa ľahšie a prirodzenejšie prijmú posolstvo, ktoré im chcete odovzdať.

Janette Motlová
Janette Motlová riaditeľka VÚDPAP
27. - 30.04.2023 Verejná politika

Verejná politika

Čo znamená, keď hovoríme o tom, že ideál, ku ktorému by sme sa mali blížiť, je dobre spravovaná spoločnosť? Prečo by už naši politici nemali vládnuť, ale skôr spravovať? Aké sú hodnoty modernej dobre spravovanej spoločnosti? Na tieto otázky hľadá odpoveď verejná politika. Verejná politika je veda, ktorá sa viaže aj s konkrétnymi procesmi, výsledkami a geografickými či hodnotovými kontextmi. Akú rolu v tvorbe verejných politík hrá verejná správa na nadnárodnej, národnej, regionálnej či lokálnej úrovni? A kto je súčasťou verejnej správy? Na workshope otvoríme tieto a aj ďalšie témy.

Alexandra Poláková Suchalová
Alexandra Poláková Suchalová odborníčka na verejnú politiku
1. - 04.06.2023 Európska divočina

Európska divočina

Európa bola kedysi divokým kontinentom. Pred pár tisíckami rokov sa európska krajina viac podobala na africkú Serengheti ako na súčasnú Európu. Aj tu žili veľké zvieratá ako levy a leopardy či divé kone. Rástli tu nekonečné prastaré lesy a Dunajom tiahli najväčšie sladkovodné ryby na svete – vyzy. Naše ekosystémy boli formované procesmi, ktoré dnes takmer vymizli, ako sú povodne, spásanie vegetácie čriedami veľkých bylinožravcov a lykožrútové kalamity. Tieto procesy sú však kľúčové pre zachovanie biologickej rozmanitosti nášho kontinentu. Ochrana ekologických procesov a divokej prírody sa preto v Európe stáva dôležitým ochrany prírody. Slovenským symbolom tejto myšlienky je ochranár a filmár Erik Baláž, s ktorým sa spoločne vydáme do prísne chránenej oblasti Tichej a Kôprovej doliny vo Vysokých Tatrách.

Erik Baláž
Erik Baláž Ochranár, filmár
28. - 02.07.2023 Obhajoby projektov a letný mini-festival

Obhajoby projektov a letný mini-festival

Záverečné skúšky sú zavŕšením tvojej celoročnej práce. Postavíš sa pred odbornú komisiu, ktorá zhodnotí tvoje úspechy aj neúspechy a rozhodne, či si svoj projekt úspešne obhájil. V druhej polovici workshopu sa vzdelávacie centrum na Zaježovej naplní absolventmi a absolventkami všetkých doterajších ročníkov. Spoločne si užijete zaujímavých hostí, mini-workshopy a diskusie. Spoznáš nových ľudí, ktorí zažili niečo podobné ako ty, a staneš sa súčasťou stále väčšej a rozmanitejšej siete angažovaných mladých ľudí s podobnými hodnotami, ideálmi a cieľmi.

Jana Ďaďová
Jana Ďaďová riaditeľka Sokratovho inštitútu
Tomáš Hallon
Tomáš Hallon koordinátor ročného programu SI

Náklady na štúdium

V ročníku 2022/2023 je poplatok za štúdium na Sokratovom inštitúte 450 eur, čo pokryje približne 25 % celkových nákladov na jedného študenta (zvyšok je financovaný z programu EÚ Erasmus+). Sumu si môžeš rozdeliť na dve splátky a už v máji ťa naučíme, ako si aspoň časť poplatku môžeš sám či sama vyfundraisovať.

Štipendium

Ak je suma 450 eur pre teba objektívnou prekážkou, ponúkame ti možnosť získať štipendium do výšky 300 eur. Priamo v prihláške vyznač záujem o štipendium, napíš jeho požadovanú výšku a zdôvodnenie. Každú žiadosť o štipendium posúdime individuálne a poskytneme ho maximálne piatim študentom.

V reakcii na vojnu na Ukrajine sme sa rozhodli poskytnúť bezplatné štúdium jednému mladému človeku z Ukrajiny, ktorý by chcel vlastným verejnoprospešným projektom pomôcť svojim krajanom. Obraciame sa najmä na ľudí, ktorí na Slovensku žijú už dlhší čas a dohovoria sa po slovensky.


Prihlás sa

Prihlasovanie prebieha do 30. apríla 2022 do 23:59. Potrebujeme, aby si vyplnil/a nasledujúci google formulár. Jeho súčasťou bude aj link na video v maximálnej dĺžke 60 sekúnd, v ktorom nám odpovieš na dve otázky:

  • Prečo chceš študovať na Sokratovom inštitúte?
  • Prečo by sme ťa mali vybrať?

Po ukončení prihlasovania sa ti do pár dní ozveme mailom.

Vybraných uchádzačov pozveme na osobný pohovor do Zvolena 9. mája 2022 alebo do Bratislavy 10. mája 2022. Z nich doplníme finálnu dvadsiatku študentov nového ročníka.

Na pohovore nás budú zaujímať tvoje aktivity v práci, na škole, či dobrovoľnícka činnosť, tvoja znalosť angličtiny, schopnosť zamyslieť sa nad vecami inak, improvizovať a zvládať stres. 

Máte otázku? Napíšte nám

Ak máte akékoľvek otázky, prosím, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám odpovieme a vysvetlíme podrobnosti o kurze.