Všetko malo byť inak. Slovensko po roku 1945.

Všetko malo byť inak. Slovensko po roku 1945.

Autor: Martin M. Šimečka, Martin Posch, Michal Bohuš

Ako znel sľub pioniera? Čo presne sa písalo v Charte 77? Aký príbeh má za sebou novinár, disident a jeden z hlavných predstaviteľov Nežnej revolúcie Martin M. Šimečka?

Na dejepise sa študenti učia skôr o dátumoch, suchých faktoch, menách a číslach. Dôležitejšie však je, prečo sa udalosti stali. Aké boli jej dôsledky? Ako zasiahla do životov bežných ľudí? Stáli pred nejakými morálnymi dilemami? Ako ich riešili?

Odpovede prinášame v súbore knihy s metodickou príručkou Všetko malo byť inak: Slovensko po roku 1945, ktoré približujú obdobie našich dejín v rokoch 1945-1998.

V tejto knihe Milan M. Šimečka pútavo rozpráva svoj osobný príbeh, ktorý je doplnený historickými faktami, zaujímavosťami, odkazmi na filmy, videá a knižky, pretkaný bohatým obrazovým materiálom. Faktografická časť je popísaná jednoducho, stručne a jazyk je prispôsobený najmä mladým ľuďom, aby bola zaujímavá aj pre žiakov a študentov na hodinách dejepisu. V knihe nájdete aj:

  • dobové vtipy
  • ako zneli originálne názvy skladieb od Tublatanky
  • unikátnu mapu ŠtB znázorňujúcu vlasáčov, výtržníkov a príživníkov z r.1966
  • úryvok z Charty 77

Ku knihe sme vydali aj metodickú príručku, ktorá je zbierkou rôznych úloh, hier, námetov na zamyslenie a diskusiu, ktoré môžu využiť učitelia aj na svojich hodinách. Okrem iného v nej nájdete úryvky z básní, dobové plagáty, mapy a rukopisy. Niektoré úlohy vás prinútia vžiť sa do kože ľudí tej doby a prežiť si ich morálne dilemy.

Ak patríte medzi učiteľov, ktorí knihu využívajú na svojich vyučovaních hodinách, prosím, pošlite nám spätnú väzbu vyplnením tohto dotazníka:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSduwLhOvTRhzUugdzi_Z-vPVZ377Yyt_Sf0xyEzCZJ54VnWvA/viewform