Zrealizované mikroprojekty

Zameranie mikroprojektov je rôznorodé: napr. revitalizácia verejných priestorov, medzigeneračné vzťahy, komunitný život v mestách i na dedinách, organizovanie kultúrnych podujatí, kontaktné rodičovstvo či podpora zamestnanosti na východe Slovenska. 

 

Pozrite si zrealizované projekty absolventov Sokratovho inštitútu.

„Zachráňme Medený hámor!“ + mapa technických pamiatok Banskej Bystrice

Areál Medeného hámru v Banskej Bystrici, ktorý tvorí 5 Národných kultúrnych pamiatok, nepatrí len k posledným technickým pamiatkám v Banskej Bystrici vôbec, ale jeho význam ďaleko presahuje hranice Slovenska.

Kto je Juraj HavlíkAko to dopadlo?

Život na internátoch

„Zelený kmeň bol od zvedavosti sám sebou odrádzaný. Členovia kmeňa prežívali svoje životy v preplnených Štvrtiach, presúvajúc sa pomaly cez spleti džungle. To kde sa nachádzali, bolo zabudnuté.“ (Brian Aldiss, Non-Stop)

 

Kto je Jakub Žaludko

Živec

 Majka propaguje vo Zvolene lokálnu menu Zvolenský živec.

Kto je Mária TuhárskaNemá

Živá študovňa

Lukášovou výzvou bolo zrekonštruovanie starej študovne na vysokoškolských internátoch Mladosť v Bratislave. V spolupráci s Radou študentov s dobrovoľníkmi vymenili podlahu, vymaľovali, vybavili študovňu nábytkom aj internetovou prípojkou.

Kto je Lukáš SurovčíkŽivá študovňa - ako to dopadlo?

Živá kniha

Živá kniha. Kto ňou bude? Keďže bolo viac možností, tak pomocou určitého spôsobu sa vyberalo, kto sa stane knihou na úvodnom spustení tohto projektu. Práve prebieha vysvetlenie priebehu knižnice a konzultácia s jednou zo živých kníh.

 

Kto je Karina SmalcováNemá

Zelená zelenému úradovaniu

Môj mikroprojekt reflektuje skutočnosť, že na Ministerstve životného prostredia SR nebol do dnešnej doby zavedený komplexný systém zeleného úradovania a obstarávania.

Kto je Michal KutlíkNeabsolvoval

ZELENÁ

Mesto v oblasti starostlivosti o mestskú zeleň zlyháva. Nieje to však iba mesto, ktoré by nám malo kultivovať naše prostredie, ale hlavne my sami.

Kto je Monika KrčméryováAko to dopadlo?

Zážitkami k empatii

Cieľom komunikácie je porozumenie. A pochopiť ostatných nevedie len k empatickejšiemu jednaniu s druhými, ale prispieva aj k našej vlastnej spokojnosti a chápaniu samých seba.

Kto je Rado PaulechEmpatia na školách

Zamysli.sa

V dospelosti nám nikto nedáva „návody na život“, kapitoly z dejepisu a matematické vzorce. Častokrat sami hladáme riešenia a spôsoby ako fungovať v občas zložitom svete. Cieľom diskusii Zamysli.sa je pomôcť žiakom naučiť sa klásť otázky, správne argumentovať a kriticky uvažovať.

Kto je Jana FúskováAko to dopadlo?

zaHRAnice

Marcelov projekt s názvom ZaHRAnice je zameraný na organizáciu mestských hier, LARPov v Trnave, vytváranie komunity hravých ľudí a obohacovanie verejného priestoru. Hraj sa mesto!

Kto je Marcel GlasazaHRAnice - ako to dopadlo?

Zachráňme knižnicu

Katka sa v rámci mikroprojektu venuje lokálnej knižnici v Martine – časť Priekopa. Táto knižnica je na tom finančne zle a hrozilo už aj jej zatvorenie.

Kto je Katarína CsicsaiováZachráňme knižnicu - ako to dopadlo?

Za menej odpadov v Banskej Bystrici

Priemerný Slovák vyprodukuje za rok 305 kg odpadu, pričom recykluje iba 10-15%. Problém odpadov však už dávno nie je len estetickým problémom, ktorý sa vyrieši, keď odpad vyvezieme na skládku.

Kto je Dana TrombitášováAko to dopadlo?

Vulkán - hra, ktorá Ti pomôže meditovať

Pokiaľ si niekedy skúšal meditovať, možno sa ti stalo, že ti myšlienky skákali jedna cez druhú a minúty trvali nekonečne dlho. Deje sa to preto, že nie sme zvyknutí upriamovať pozornosť týmto spôsobom - naša myseľ skrátka nie je navyknutá pozorovať samu seba.

Kto je Dana BubákováVulkanist

Všetci spolu

Projekt Všetci spolu má za cieľ budovať vzťahy medzi zariadením sociálnych služieb a sídliskom, na ktorom sa nachádza.

Kto je Lukáš KvokačkaVšetci spolu - ako to dopadlo?

Viva la KKultúra

Cieľom Stankinho projektu je oživiť mesto Kežmarok kultúrnym dianím zameraným na mladých.

Kto je Stanislava KučkovskáViva la KKultura - ako to dopadlo?

Vinohradníctvo s rešpektom k zemi

Spolu s vinohradníkmi, vinármi a študentmi chce Michal Bažalík hľadať spôsoby ako pestovať hrozno s rešpektom k zemi a k názorom druhých. 

Kto je Michal BažalíkVinohradníctvo s rešpektom k zemi - ako to dopadlo?

VIFI fest

Slovenský vidiek býva často označovaný za prostredie, kde „každý pozná každého“, už desaťročia to však nie je pravda. Z dedín vo všeobecnosti ustupuje komunitnosť a motivácia spolupracovať, vytráca sa spoločenský i kultúrny život.

Kto je Peter GašparíkAko to dopadlo?

Upratovanie trochu inak

Katkin projekt sa zameriava na skupinu Nepočujúcich ľudí a ich presah do sveta počujúcich. Snaží sa vytvoriť kvalitnú upratovaciu službu, ktorú  poskytujú nepočujúci ľudia.

 

Kto je Katarína PazmányNemá

Únik IX

Luník IX je miesto plné ... (okrem iného)   mýtov. Poznáme ho z „prikrášlených“ mediálnych príbehov  a často popri senzáciách, stereotypoch a riešeniach zabúdame, že je to niekoho domov. Projekt ÚNIK IX  nám chce povedať, že  pred problémami netreba utekať, ale im čeliť.  Priamo na mieste činu.

Kto je Mária MydliarováNemá

TUZVO je INAK

Projekt TUZVO je INAK by rád pomohol zvýšiť úroveň fungovania univerzitnej jedálne na Technickej univerzite vo Zvolene. Ako? Napríklad tým, že pomôže manažmentu nájsť riešenia na „zelené“ problémy, akými sú obrovská produkcia plastových jednorazových obedárov, či pohárikov.

Kto je Ondrej BajzaAko to dopadlo?

Ťahanovská záHRAda:

Komunita v záhrade na pomedzí sídliska a dediny Ťahanovce. Vekom najmladší i tí skúsenejší. Starý dom a mladý duch v ňom. Hra, učenie (sa), príroda, záhrada, zelenina. Príďte do Ťahanovskej záHRAdy! Nech vás (z)vedie zvedavosť.

Kto je Juraj MazákAko to dopadlo?

Štartovač

Marek sa svojim projektom snaží prispieť k riešeniu a k diskusii o probléme tzv. „odlivu mladých  mozgov“ z regiónu a k otázke  lokálnej nezamestnanosti. O týchto témach organizuje a vedie verejné debaty s osobnosťami z rôznych odvetví.

Kto je Marek SabolŠtartovač - ako to dopadlo?

Starkej zelovoc

Barbora by v rámci svojho mikroprojektu chcela vytvoriť funkčnú sieť výmeny domáceho ovocia a zeleniny medzi aktívnymi seniormi, ktorí majú týchto produktov vo svojich záhradách prebytky, ľuďom, ktorí majú nedostatok svojich zdrojov domáceho ovocia a zeleniny.

Kto je Barbora ŠiškováStarkej zelovoc - ako to dopadlo?

Staré ovocné odrody

Ľudo sa v rámci mikroprojektu venuje starým ovocným odrodám. Spolu so občianskym združením Pangea, ktorého je predsedom, ošetruje staré jablone, hrušky a oskoruše v regióne Novej Bošáce. Zároveň usporadúva kurzy pre verejnosť a základné i stredné školy.

Kto je Ľudovít VaššNemá

Slovenské pôrodné cesty

Úlohou Jankinho mikroprojektu je šírenie osvety o krásach aj strastiach pôrodu.

Kto je Jana TicháSlovenské pôrodné cesty - ako dopadli

Škola dobrodružstva

Ten mladý muž na fotografii, čo vyzerá ako indiánska babička, je Martin. Martin rozbehol zábavné a inštruktívne programy pre deti zo základných škôl. Ak učíte na škole z okolia Zvolena a potrebujete zabaviť žiakov, ozvite sa mu.

Kto je Martin CerovskýNemá

Separuj na starom po novom

Úlohou Michalovho mikroprojektu je vytvorenie systému triedeného zberu odpadu  na jednom  z internátov Technickej Univerzity vo Zvolene. Triedený zber by sa tu veru zišiel, pretože je to miesto, ktoré má potenciál na uskutočnenie niečoho, čo je v iných častiach Európy samozrejmosťou.

Kto je Michal FrankovičSeparuj na starom po novom - ako to dopadlo?

Ručne - Nestručne

Väčšina Nepočujúcich posunkujúcich znáša svoje postihnutie od útleho veku a tak bol rozvoj ich jazyka a myslenia vystavený ťažkej skúške.

Kto je Pavol RomanNeabsolvoval

Rozbicyklujme Nitru

Dopravný priestor v Nitre sa prispôsobuje pribúdajúcemu počtu motorových vozidiel, k čomu prispieva aj prebiehajúca výstavba Land Rovera.  Hoci má Nitra priaznivé podmienky pre urbanistickú cyklodopravu, táto má stále skôr rekreačný ako účelový charakter.

Kto je Michaela HefkováRozbicyklujme Nitru! - ako to dopadlo??

Rikshow must go von!

Cieľom projektu Rikshow must go von! je spestriť čas seniorom v Domove dôchodcov na Pažítkovej ulici v Ružinove. Starší ľudia sa za pomoci dobrovoľníkov budú môcť niekoľkokrát do týždňa previesť v prepravnom bicykli - rikši.

Kto je Petra TamášováAko to dopadlo?

Revitalizácia parku medzi električkovými zastávkami

V Bratislavskej Petržalke sa medzi električkovou zastávkou Jungmannova a "mŕtvym" Chorvátskym ramenom Dunaja nachádza verejný priestor. Je pustý a po nedávnej výstavbe električkovej trate a zastávky zanedbaný.

Kto je Eva MikolajczykováSusedská iniciatíva Gessayova

Reporting Sokratovho inštitútu

Ivana a Rado sú reportérmi Sokratovho inštitútu. Píšu reportáže z verejných prednášok, blogy, komunikujú s novinármi. Veľkou mierou utvárajú obraz Sokratovho inštitútu na verejnosti.

 

Kto je Ivana Rapošová, Rado SlobodaNemá

Psychológia na pomoc učiteľom a učiteľkám

Učitelia a učiteľky na základných školách sú čoraz viac zavalení/é množstvom požiadaviek na ich prácu. Mali by byť nie len učiteľom/učiteľkou ale aj psychológom/psychologičkou, manažérom/ manažérkou či špeciálnym pedagógom/pedagogičkou. A ako im môže byť nápomocná školská psychológia?

Kto je Paulína CséplöováPsychológia na pomoc učiteľkám - ako to dopadlo?

Propagácia starých odrôd

Andrea propaguje staré odrody ovocia: učí ako z nich variť, kde ich zohnať a prečo stojí za to na ne nezanevrieť.

Kto je Andrea UherkováNemá

Projekt Živice

Ako bratislavskí patrioti sa Peter a Majka zapojili do projektu Živice, ktorého cieľom je zaviesť v Bratislave lokálnu menu. Peter a Majka majú za úlohu presvedčiť čo najviac predajcov, aby umožnili platenie lokálnou menou vo svojich obchodoch.

Kto je Peter Faltus, Mária ChudíkováNemá

Projekt Delta

Byť študentom na vysokej škole neznamená len vstrebávať nové a nové informácie. Je to aj o tom vedieť sa zastaviť a porozmýšľať, ako by sme vedeli robiť veci lepšie. V tomto prípade efektívnejšie. Peter sa venuje študentom a vedie sériu cvičení o produktivite práce, pevnej vôli, zvykoch... 

Kto je Peter Valačai

Príbehy diagnostického centra

Majú príbehy v očiach a srdciach, za ušami nejakú tu „neplechu“ a občas sa nevedia „zmestiť do kože“.  Sú to skrátka loptoši. V Diagnostickom centre v Bratislave sa ocitli na dobu 3-6 mesiacov, prišli z rôznych prostredí a z rôznych príčin.

Kto je Zuzana JasenkováNemá

Prekročme prahy

Projekt Prekročme prahy realizuje Dorota ako sériu aktivít, prostredníctvom ktorých otvára pre skupinu študentov na bratislavskom gymnáziu tému bezdomovectva. Na základe podnetov i vlastnej skúsenosti študenti budú môcť komplexnejšie reflektovať danú tému.

Kto je Dorota Gvozdjáková

Preklad knihy

Nie, nebojte sa. Tomáš neumrel, len odpočíva po preklade knihy profesorky Vanessy Andreotti "Through Other Eyes". Ide o prvý text tejto známej profesorky globálneho vzdelávania v slovenčine.

Kto je Tomáš FedorkoNemá

Preklad knihy

Je tento argument platný? Ak je, bude potom tento argument: "Ak je pondelok, je slnečné počasie. Je slnečné počasie; teda, je pondelok." takisto platný? Ak nie je platný, prečo je tomu tak?

Kto je Filip KlinovskýNemá

Prax do škôl

Marek sa orientuje na zlepšenie kvality štúdia na Pedagogickej fakulte v Bratislave. Svojim mikroprojektom sa snaží priniesť viac praxe do teoretického prostredia. Organizuje preto prednášky a diskusie s ľuďmi s dlhoročnou praxou, ktorí vedia ponúknuť nový a alternatívny prístup ku školstvu.

Kto je Marek MatušovNemá

Podpora otvoreného a zodpovedného prístupu ku smrti

Monikin mikroprojekt prináša do konzervatívnej oblasti pohrebníctva nové a zelené impulzy. Jeho súčasťou je vytvorenie novej alternatívy pochovávania – prvého prírodného cintorína na Slovensku.

Kto je Monika Suchánska - ako to dopadlo?

Podpor psíčka kúpou trička

Lucka vo svojom mikroprojekte podporuje Výcvikovú školu pre vodiace a asistenčné psy. Za pomoci diel známych výtvarníkov stvárňujúcich psov na tričkách chce získať finančné prostriedky.

Kto je Lucka ŠípošováSpráva z Podpor psíčka kúpou trička

Poďme spolu do lesa

Lesné materské školy, ktoré majú svoje korene v severských krajinách, majú za cieľ vrátiť dieťa do prirodzeného prostredia. Hlavným prvkom je neustály pobyt detí vo voľnom vonkajšom prostredí a k rozvoju psychosociálnych vlastností dieťaťa využívajú prácu s prírodným materiálom.

 

Kto je Michaela RidzoňováNemá

Podaj pomocnú barlu

Mnohí ľudia majú doma barle, protézy a iné kompenzačné pomôcky, ktoré už nepotrebujú. Simona pripravila projekt, pomocou ktorého sa tieto predmety dostanú k ľuďom, ktorí ich potrebujú najviac, a inak by na ne dlho čakali, prípadne platili veľké peniaze.

Kto je Simona BrannáNemá

Po schodoch do Bratislavy

Marcela mala za cieľ oživiť hodnotné, historické miesta Bratislavy a vytvoriť tak bezpečné a atraktívne možnosti prechádzok pre peších.

Kto je Marcela RáczováSchody do Bratislavy - ako to dopadlo?

Platforma o syndróme vyhorenia

Ak zapálite oba konce sviečky, získate tým viac svetla. Táto sviečka však zároveň oveľa rýchlejšie vyhorí." Touto metaforou je celkom jednoducho ilustrovaný proces vyhorenia. Práve syndrómu vyhorenia sa Peťo venuje vo svojom mikroprojekte, keďže má vo svojom okolí veľa ľudí, ktorí nemu podľahli.

Kto je Peter TurečekPlatforma o syndróme vyhorenia - ako to dopadlo?

Ozveny Áčka 2017 – distribúcia študentských filmov

Ako z názvu vyplýva, mikroprojekt študenta Romana Pivovarníka nadväzuje na festival študentských filmov Áčko, ktorý sa každoročne koná v Bratislave ako prehliadka toho najlepšieho zo študentskej filmovej tvorby za uplynulý rok.

Kto je Roman PivovarníkAko to dopadlo?

Ozeleňovanie FSS

Víziou stojacou za mikroprojektom  je naštartovanie dlhodobých pozitívnych environmentálnych opatrení, ktoré prispejú k ozeleňovaniu Fakulty sociálních studií Masarykovej univerzity v Brne.

Kto je Tomáš ChabadaNemá

Odhaľme minulosť!

Martin sa vo svojom projekte Odhaľme minulosť! zameriava na problém slabého vzťahu obyvateľov mesta k jeho histórií. Nepáči sa mu ľahostajnosť, akou spoločnosť pristupuje ku kolektívnej pamäti a materiálnym pamiatkam hlavného mesta.

Kto je Martin PoschAko to dopadlo?

Nový rok, nová výzva

Tento projekt má za hlavný cieľ ukázať mladým koľko možností na zmenu už teraz(v takomto mladom veku) majú. Či už svoju zmenu alebo zmenu svojho okolia, či celej spoločnosti. Všetko sa to bude točiť okolo výziev.

Kto je Magdaléna Janečková

Neseď doma

Rasťo pochádza z Bánoviec nad Bebravou, a rozhodol sa tam na rodnom sídlisku zorganizovať niekoľko športových stretnutí detí a mládeže. Dúfa, že takéto aktivity pomôžu naštartovať komunitný život na sídlisku, kde ľudia často nepoznajú ani svojich najbližších susedov.

Kto je Rastislav KalnovičNemá

Neposlušné varenie

„Väčšina ľudí je mäso, pretože väčšina ľudí je mäso.“ Na Slovensku konzumujeme príliš veľa živočíšnych potravín a dôvod je často úplne prozaický – zvyk a nedostatok informácií.

Kto je Tamara Stohlová

Nedotknuteľní

Nedotknuteľní (Daliti) sú zástupcami najnižšej indickej kasty, ktorí dodnes zažívajú na vlastnej koži utláčanie či rasizmus. Martin s nimi strávil dva mesiace v Indii.

Kto je Martin BuňoNemá

Naučiť sa učiť

Byť doktorandom neznamená iba venovať sa vede v oblasti, ktorej rozumiem, ale väčšinou je súčasťou tohto štúdia aj učenie na vysokej škole a prenášanie svojich poznatkov na študentov. Rozumieť veciam a vedieť ich niekoho naučiť nie je ani zďaleka to isté.

Kto je Miriam SemjanováNemá

Nadačná záhrada na Búdkovej

Účelom projektu je premeniť doteraz nevyužívaný areál v okolí nadačnej vily Búdka 22, do ktorého verejnosť nevstupovala na miesto, v ktorom bude možné organizovať verejné prednášky, diskusie, premietania, výučbové programy a iné činnosti pre verejnosť z blízkeho okolia.

Kto je Ján Pan

Na východe sa pracovať oplatí

Menšie mestá na Slovensku, medzi ktoré sa radí aj Humenné, majú dlhodobý problém s takzvaným „únikom mozgov“. Ľudia, ktorí majú vzdelanie a kvalifikáciu, odchádzajú za vidinou lepšieho života do väčších miest, alebo do zahraničia.

Kto je Jaroslav Pčola ml.Na východe sa pracovať oplatí - ako to dopadlo?

Muzikoterapia

V Domove sociálnych služieb Partizánska (Bratislava) Anka s 9 dobrovoľníkmi 2-krát za mesiac hrávala seniorom a seniorkám klasickú hudbu a potom sa rozprávali o tom, ako vyzerala Bratislava pred desaťročiami. Stretnutia boli navzájom obohacujúce.

Kto je Anna TölgyessyováNemá

Mimo baru

Mladí ľudia žijúci na dedine majú zvyčajne pocit, že nemajú veľa možností ako tráviť svoj voľný čas. Buď sa doma nudia, idú s kamarátmi do mesta alebo jednoducho zakotvia v miestnom pohostinstve.

Kto je Michaela DzurňákováMimo baru - ako to dopadlo

Mestská hra

Problém, ktorý sa Mariánov mikroprojekt snaží zlepšiť je vyplniť hluché miesto vo vyučovaní 9. ročníka základných škôl po absolvovaní testu Monitor 9 a vykonaní prijímacích skúšok na stredné školy.

Kto je Marián Krkošek

Medzi generáciami

Vymeniť perspektívu. Na chvíľku sa na svet zapozerať očami, ktoré sa na všetko okolo nás pozerajú dlhšie ako tie moje. Aké je to byť starším? Čo všetko okrem veku nás spája? Čím sú životy starších ľudí okolo nás jedinečné?

 

Kto je Táňa SedlákovámedziGeneráciami. - ako to dopadlo?

Lokál fórum

Sídliskové obývačky ako miesto stretnutí susedov z anonymných panelákových blokov. Na Slovensku už vznikli v mnohých mestách. Kto za stojí za ich vznikom, udržiava ich existenciu a robí všetku tu mravenčiu prácu? A čo je to vlastne za práca?  Ako ju robiť lepšie?

 

Kto je Veronika StřelcováLokál Fórum - ako to dopadlo?

Les nie je smetisko

Martinovi sa nepáči neporiadok na verejných priestranstvách, najmä v prírode. Preto sa rozhodol v žilinskom lesoparku Chrasť umiestniť nápadité infotabule spojené s odpadkovými košmi, podobne ako to videl u našich západných susedov.

Kto je Martin SlavíkNemá

Lepší Dolný Lopašov

Dolný Lopašov je dedinkou v piešťanskom okrese s asi 1 000 obyvateľmi. Kubo sa v nej cez mládežnícku iniciatívu Lepší Dolný Lopašov snaží oživovať kultúru. Dôkazom toho bolo napríklad kultúrne podujatie Lepší víkend, či letné kino na ihrisku.

Kto je Jakub TomišNemá

Lektoráda

Akcia sa niekedy musí konať najprv v hlave, potom v počítači, až sa môže konať naživo. Projekt Lektoráda spája nielen slová LEKTOrovanie + záhRADA = LEKTORÁDA, ale aj dvoch spolužiakov Sokratovho inštitútu – Mišku a Jančiho.

Kto je Michaela Kesanová, Ján SupukaNemá

Komunitná záhrada a kompostostovanie na univerzite

Kumunitné záhrady sú miestom, ktoré dokážu určitej komunite poskytnúť možnosť dopestovať si vlastné plodiny (ovocie, zeleninu, bylinky a podobne), alebo skrášliť prostredie kvetinovou výsadbou či vybudovaním spoločnej zóny na relaxačné a iné aktivity.

Kto je Andrej Krbyla

Komunitná záhrada

Vlado v spolupráci s ST Lab pripravuje sériu prednášok o kontaminácii pôdy pre obyvateľov Banskej Štiavnice. Zakladá tam aj komunitnú záhradu, kde si budú môcť ľudia pestovať zeleninu na nekontaminovanej pôde.

Kto je Vladimír ŽuffaNemá

Kolovrátok toč sa

Matúš sa rozhodol oživiť staré ľudové postupy a pomocou kurzov ich priblížiť bežným ľuďom. Spolu s ďalšími folklórnymi aktivitami v rámci občianskeho združenia OZ Naše Rodné Slovensko, ktorému je predsedom, si zaumienil obnoviť folklórny život v jeho rodnej dedine Drahovce.

Kto je Matúš MichálekKolovrátok, toč sa! - ako to dopadlo?

Knižnica na UMB

Janka sa zaslúžila o to, že na Univerzite Mateja Bela stojí nová knižnička plná skrípt a iných zaujímavých kníh. Pri knižničke pravidelne prebiehajú autorské čítania.

 

Kto je Jana GondováNemá

Kežmarok na dvoch kolesách

Dominik rozbehol v Kežmarku systém zdieľaných bicyklov. V spolupráci s mestom a dobrovoľníkmi zriadil cyklodieľňu, kde doposiaľ opravili 157 bicyklov. V meste umiestnil 9 stojanov na bicykle.

Kto je Dominik JakubNemá

Iniciatíva (S)PRÁVNE

Profesijná etika je jedným z pilierov výkonu právnického povolania. Na výučbu profesijnej etiky v práve na Slovensku sa v súčasnoti nekladie dostatočný dôraz. Jedným z dôsledkov môže byť postupná transformácia výkonu právnického povolania, najmä advokácie, na tzv.

Kto je Zuzana UjjobbágyováAko to dopadlo?

Informovanosť o pôrodníctve

 Ako sa sme na tom na Slovensku s pôrodníctvom? Dostáva sa matkám a deťom tej najlepšej starostlivosti? To sú otázky, ktorými sa vo svojom mikroprojekte zaoberá Hanka Harenčárová.

 

Kto je Hana HarenčárováNemá

Hudobné dobrodružstvo

Na otázku „Kam sa skryla hudba?“ sa bude Katka snažiť nájsť odpovede spolu s deťmi a ich rodičmi v materských centrách. Budú ju hľadať v bežných predmetoch, ktoré nájdu doma alebo vonku, budú sa s hudbou hrať a tvoriť ju.

Kto je Katarína JuríkováHudobné dobrodružstvo - ako to dopadlo?

Hry s deťmi v nemocnici

Denisa Gdovinová si ako svoj mikroprojekt zvolila Nemocnicu u Medvedíka. Medici chodia do škôlok a na plyšových hračkách ukazujú deťom, že sa nemusia báť doktorov. Je to celkom zábava, ako je asi zrejmé na fotkách.

Kto je Denisa GdovinováNemá

Fotograf Sokratovho inštitútu

Lukáš dostal za úlohu fotiť a filmovať dianie na Sokratovom inštitúte. Jeho výtvory ste pravidelne vídali tu na Facebooku, jeho videá môžete videiť na našom Youtube kanáli: (http://www.youtube.com/user/SokratovInstitut)

Kto je Lukáš PodolskýNemá

Eutanázia a asistovaná samovražda

Lucia zorganizovala verejnú diskusiu o eutanázii, asistovanej samovražde a paliatívnej starostlivosti. Tento projekt vznikol ako reakcia na odpovede, s ktorými sa Lucia stretávala pri rozhovoroch o eutanázii, a fakte že o smrti sa nikto rozprávať nechce.

Kto je Lucia LaciakováNemá

Ekonómia každodenného života

Ekonómia je komplexná, no zároveň veľmi záživná a obdivuhodná veda o ľuďoch. Týka sa nás všetkých, niekedy ju však aj samotní študenti ekonomických odborov vnímajú skôr ako abstraktnú vedu plnú čísel a komplikovaných grafov.

Kto je Monika OlejárováEkonómia každodenného života - ako to dopadlo?

Eko mapa

Veronika a Erika pracujú na projektei Eko-mapa (www.ekomapa.sk). Na tejto jedinečnej mape nájdete množstvo informácií, ktoré vám umožnia žiť ekologickejšie vo vašom regióne.

Kto je Veronika Belianska, Erika KlčováNemá

E-asistent

Marián vytvoril službu e-asistent (http://www.e-asistent.sk), ktorá umožní podnikateľom a iným zaneprázdneným klientom najať si na diaľku krátkodobú posilu.

Kto je Marián LíškaNemá

Dramatický medzipriestor

Bratislavskí študenti neprichádzajú do priameho styku s rómskymi rovesníkmi, ktorí žijú v rómskej komunite. Nemajú spoločné vzťahy, zážitky, životný štýl ani spôsob komunikácie či prejavu.

Kto je Júlia KozákováAko to dopadlo?

Dobro na očiach

Relácia Dobro na očiach vznikla s myšlienkou propagácie práce organizácií, ktoré pomáhajú posúvať spoločnosť lepším smerom. Jednotlivé reportáže vznikli v spolupráci s denníkom SME, ktorý ich zverejnil na tv.sme.sk.

Kto je Tomáš HallonDobro na očiach - ako to dopadlo?

DIY Skatepark v Bratislave

Na doteraz nevyužívanom ihrisku vznikne za pričinenia dobrovoľníkov prvý mestský skatepark v Bratislave. Obyvateľom širšieho okolia poskytne profesionálne podmienky pre kolobežkovanie, korčuľovanie a skateboarding.

Kto je Teodor KuhnMiniskatepark Gercenova

Divadelná mapa

Na škole založil Cykloklub TUZVO a rozvíja cyklodopravu vo Zvolene. S partiou študentov zbierajú a opravujú nepoužívané bicykle. Robia zdieľanie bicyklov a pôžičky na semester pre študentov a Zvolenčanov.

Kto je Martina MašlárováNemá

Ďalekohľad

Betka sa stala na rok šéfredaktorkou časopisu Ďalekohľad (http://www.spirala.sk/aktivity/casopis-dalekohlad). Má na starosti, aby špeciálne číslo časopisu o Sokratovom inštitúte vyšlo včas a v dobrej kvalite.

Kto je Alžbeta RemencováNemá

Daj mobilom druhú šancu

Ku koncu roka 2013 dosiahol počet aktívnych SIM kariet na Slovensku číslo 6 416 000 kusov. Nový mobilný telefón si v priemere zadovážime každých 18 mesiacov.

Kto je Adrián KrajňákNemá

Čo vám učebnice nepovedia

PRÍBEHY. Od malička ich počúvame, zároveň si každý píšeme ten svoj. Prostredníctvom nich približujeme druhým svoju minulosť.  Príbehy sú súčasťou našej rodinnej histórie.

Kto je Zuzana ZolákováČo vám učebnice nepovedia

Čo tu v Brezne

Majkinou ambíciou je v rámci mikroprojektu SI zmapovať zaujímavé miesta a zákutia s turistickým potenciálom v meste Brezne a jeho blízkom okolí.

Kto je Mária Horskáwww.cotuvbrezne.sk

Boj proti predsudkom s inakosťou

Sme ľudia. Nežilo by sa nám lepšie, ak by sme zabudli na predsudky, ktoré v sebe máme? S nenávisťou, prejavmi rasizmu či ľudskej neznášanlivosti sa stretávame až príliš často.

Kto je Zuzana SzabóováNemá

Bez obalu!

Množstvo odpadu, ktoré produkujeme stále narastá, najmä kvôli obalom. Projekt Bez obalu! Sa zameriava na zníženie odpadu v bratislavských domácnostiach o 20%.

Kto je Žofia Kutlíková JakubováAko to dopadlo?

BEEN THERE TOGETHER

 

 

Nina Mikušková je autorkou hry BEEN THERE TOGETHER, ktorú vytvorila s cieľom podnietiť ľudí k vnímavosti voči svojmu okoliu a k sociálnej interakcii.

Kto je Nina MikuškováAko to dopadlo?

Bánovce v akcii

Veľa šikovných ľudí odchádza za vidinou ľahšieho a pohodlnejšieho života do väčších miest alebo do zahraničia. Omnoho ťažšie je pre mladého človeka usadiť sa na mieste, odkiaľ pochádza a aktívne participovať na živote svojej komunity.

Kto je Jana ĎaďováBánovce v akcii - ako to dopadlo?

Angažovaná Bystrica

Soňa Beňová si vybrala mladých ľudí na stredných a vysokých školách, aby im primárne formou debát, živých kníh a workshopov sprostredkovala možnosť byť otvorenejší a listovať vo všetkých knihách.

Kto je Soňa BeňováAngažovaná Bystrica - ako to dopadlo?

Aktivitálni seniori

O tom, že rôznorodá činnosť, zábava a sociálny kontakt, prinášajú veľa pozitív a príjemných pocitov, niet pochýb. Je mnoho seniorov, ktorí by mohli a aj chceli svoj čas prežívať aktívnejšie, avšak niektoré okolnosti im to nedovoľujú a tak neraz prevažuje rutina a monotónnosť dní.

Kto je Martin StrýčekAktivitálni seniori - ako to dopadlo

ADOPTUJ SI SVOJE M(I)ESTO

Verejnosťou, najmä tou facebookovou, v poslednom období rezonovala iniciatíva za záchranu slovenských lesov. Snahu zachrániť lesy predovšetkým v národných parkoch podporilo tisíce ľudí predovšetkým zmenou profilovej fotografie na svojej facebookovej stránke.

Kto je Diana JakubíkováAko to dopadlo?

Abrahámsky park

Cieľom projektu je revitalizácia a skrášlenie parku, ktorý sa nachádza v obci Abrahám. Michaela by chcela spolu s obyvateľmi obce prinavrátiť genius loci Abrahámskemu parku a znovu objaviť jeho bohatú históriu.

Kto je Michaela HuťanováAbrahámsky park - ako to dopadlo?