Študenti

Čím sa zaoberajú naši študenti?

Alexandra Matiszová

Liptovskomikulášanka, ktorá si dlho hľadala domov po Európe, no nakoniec sa navrátila do rodného mesta.
Aktuálne sa zväčša stopom presúva po Slovensku z dôvodu štúdia milovanej sociálnej práce na Pedagogickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.
Pracovala pätnásť rokov, v súčasnosti začína v spolupráci s priateľom organizovať jogové kurzy pre ženy v rôznych mestách a na rôznych miestach. Ich budúcnosť vidí: on zorganizuje, ona lektoruje.
Učí sa z dní a zo situácií v tých dňoch. Najviac sa naučí, keď dokáže pozorovať samu seba, no taktiež projekt Špajza (zameraní na zníženie plytvania potravinami) a Bezpečný priestor (pre klientov špecializovaného zariadenia v Banskobystrickom kraji) ju posunuli hlbšie do tém „my“ či „komunita“.
Veľa sa pýta a rada počúva, keď jej niekto zastaví na cestách. Chce toho veľa vedieť – o arteterapii, o upcyklácii, o sociálnej práci, o joge, o varení, o sadení, o pestovaní, o rodine, o politike či o fotení.
Baví ju napredovať.

Andrea Kušnírová

Pochádza z Prešova. Aktuálne pôsobí v Brne a dokončuje štúdium švédčiny na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity, kde už vyštudovala učiteľstvo angličtiny. Okrem toho pracuje ako lektorka cudzích jazykov a prekladateľka pre nakladateľstvo Lingea. Počas roka študovania vo Švédsku sa priučila severskej efektivite a úcte k životnému prostrediu a vďaka pobytu na Taiwane si osvojila trochu menej európsky pohľad na svet a schopnosť zjesť paličkami akýkoľvek pokrm. Zaujíma sa o literatúru, vzdelávanie a súčasné dianie. Nadchýna ju pobehovanie po horách, vegetariánske jedlo, joga, hompáľanie nohami na hojdačkách, slovníkové definície a onomatopoje. Má silne rozvinutý zmysel pre spravodlivosť a metafory, odsudzuje diskrimináciu akéhokoľvek charakteru a verí v rovnosť príležitostí a v existenciu jednorožcov.

Daniela Nikšičová

Pochádza z Banskej Bystrice. Aktuálne pôsobí v Brne. Študuje mediálne štúdiá a žurnalistiku na Fakulte sociálnych štúdií Masarykovej univerzity. Popritom pracuje v mediálnom tíme občianskeho združenia Be International, ktoré sa venuje neformálnemu vzdelávaniu. Dva roky viedla program študentského Radia R ako programový dramaturg, momentálne sa v rádiu angažuje v len vo vysielaní – má hudobnú reláciu dddiz is rap. Zaujíma sa o feminizmus, médiá, neformálne vzdelávanie a srdce sa jej rozbúši keď cíti vôňu kávy alebo má šancu voziť sa na bicykli.

Denisa Rášová

Pochádza z Čataja, malej dedinky neďaleko Bratislavy. Momentálne pracuje pre Slovak Business Agency na projekte MOVECO, ktorého cieľom je urýchliť prechod Slovenska na cirkulárnu ekonomiku. Vyštudovala hospodársku diplomaciu na Ekonomickej univerzite v Bratislave a v rámci študentskej organizácie oikos viedla budúcich ekonómov k pozitívnemu vzťahu k životnému prostrediu. Pobyty v zahraničí ju naučili nebáť sa nových výziev a snahe meniť veci na Slovensku k lepšiemu. Zaujíma sa o cirkulárnu ekonomiku a odpadové hospodárstvo, baví ju hľadať ku všetkému alternatívy a žiť minimalisticky. Najradšej oddychuje v prírode alebo v záhradke, pri behaní a za klavírom.

 

Igor Kupec

Pochádza z Košíc. Na Fakulte Humanitných Štúdií Karlovej Univerzity vyštudoval odbor "Štúdiá občianskej spoločnosti". Po ukončení školy sa vrátil späť na Slovensko.

Pôsobil ako koordinátor dobrovoľníkov v Arcidiecéznej charite Košice a ako projektový manažér pre mestskú časť Košice - Západ.  Ako dobrovoľník pracoval s rómskou komunitou, bezdomovcami či v azylovom dome pre HIV+.

Momentálne pracuje ako grafik, copywriter a kreatívec na voľnej nohe. Baví ho príroda, lezenie, umelecký aktivizmus a písanie.

Jakub Andor

Pochádza z Košíc.

Aktuálne pôsobí v Košiciach.

Vyštudoval Masarykovu Univerzitu v Brne, na Fakulte sociálnych štúdií odb or Sociálna antropológia (len bakalársky stupeň) a Mediálne štúdiá a žurnalistiku (aj magisterský)

Pracuje - ako roboš v Nemecku a začína tiež v OZ Keď môžem pomôžem v Košiciach

Skúsenosti naberá neustále, najexotickejšie nazbieral počas svojej 3-ročnej cesty stopom po Južnej Amerike. 

Zaujíma sa o príbehy ľudí, prírodu a dobré mravy.

Baví ho život.

Ján Urban

Pochádza z Bratislavy, kde aj aktuálne pôsobí. Vyrastal v Dúbravke a v súčastnosti býva aj s rodinou - ženou Lindou a dcérou Hanou v Petržalke. Je to sídliskový chlapec.

Vyštudoval študijný odbor urbanizmus na Slovenskej Technickej Univerzite na Fakulte architektúry v Bratislave. Počas štúdia absolvoval výmenné pobyty na Technickej univerzite v Mníchove. Pred štúdiom architektúry to skúšal na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského na odbore Psychológia, dúfa že sa na neho z tých čias niečo nalepilo.

Práve je doktorandom na Ústave urbanizmu a územného plánovania na Fakulte architektúry pod vedením docentky Ľubice Vitkovej, kde je jeho témou "kultúrny potenciál sídel v dunajskej krajine". V súčasnosti absolvuje výskumný pobyt na Technickej univerzite v Eindhovene - skúma riečnu krajinu, vplyv a rolu architektov na jej tvorbu a kultúrne vplyvy na tvorbu miest v riečnej krajine. Popri tom z času na čas pracuje na návrhoch architektonických a urbanistických projektov.

Vo vinici u starých rodičov sa naučil pracovať rukami v "prírode" a v mestách, kde pobudol počas štúdia (Londýn, Barcelona, Mníchov, Eindhoven, Bratislava) sa naučil, že zapotiť sa dá aj za počítačom. Na katedre psychológie sa naučil, že svet nie je čierno-biely a túto skúsenosť si overil pri práci v rómskej osade. Ako osobný asistent ľudí s telesnými obmedzeniami získal nový pohľad na pohyb po meste, ale aj na radosti a starosti života. V otcovskej role je nováčik, dúfa že bude vedieť o pár rokov povedať, že túto úlohu neodflákol.

Zaujíma sa o udržateľnú tvorbu mesta, rád by prispel k zviditeľneniu tejto témy a priniesol ju zrozumiteľným spôsobom pre deti, aby mohli a vedeli dobre rozhodovať o budúcnosti svojho prostredia.

Baví ho chôdza a bicyklovanie po meste aj v krajine.

Jana Pajchlová

Jana Pajchlová pochádza z Nitry a momentálne ukončuje posledný rok štúdia  architektury na Politecnico di Milano v Taliansku. Bakalársky stupeň ukončila na STU v Bratislave. Absolvovala aj rok na univerzite La Sapienza v Ríme, kde sa venovala najmä štúdiu obnove pamiatok. Pracovné skúsenosti nazbierala prácou pre architektonický atelier v Novej Cvernovke. Počas voľného času sa snaží zapájať do projektov dobrovoľníckou činnosťou. Má rada šport, je vegánka a baví ju vzdelávať sa o udržateľnosti životného prostredia.

Jozef Polaček

Pochádza z Hontianskych Nemiec. Aktuálne pôsobí v Bratislave, kde študuje na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Popri škole pracuje ako záhradník. Zaujíma sa o prírodu, šport, kultúru a o knihy. Baví ho futbal a basketbal. Ak má voľný čas číta knižky a chodí do kina. A vždy keď má čas, snaží sa stretnúť so svojimi blízkymi a kamarátmi.

Ľubomír Slovinský

Pochádza z Gelnice. Momentálne sa pohybuje medzi Gelnicou, kde vedie priestor pre nezávislú kultúru Zapadnutý KÚT a Banskou Bystricou, kde študuje v ateliéri Digitálnych médií na Akadémii umení. Pred tým absolvoval bakalárske štúdium v ateliéri Art design na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a semester v ateliéri Koncept- objekt- význam na UMPRUM v Prahe. Zaujíma sa o teóriu trvalej udržateľnosti, ochranu prírody, no i o industriálnu architektúru či streetart. Svoj čas venuje umeniu v jeho mnohých podobách, pobytu na horách a posedeniu pri dobrom čaji.

Magdaléna Kalabová

Pochádza z Veľkých Hostí, posledných deväť rokov žije v Bratislave. Prácu strategického nákupcu v IKEA Industry u nej vystriedal život s bábätkom na materskej dovolenke. Vyštudovala Fakultu chemickej a potravinárskej technológie na STU v Bratislave (Prírodné a syntetické polyméry). Počas štúdia pôsobila v Študentskom parlamente FCHPT STU, akademickom senáte STU a jeden semester študovala v Barcelone, kde spoznala mnoho úžasných ľudí z celého sveta. Zaujíma sa o témy znižovania spotreby  a života bez odpadu. Najviac si oddýchne na bicykli, ktorý jej dáva pocit slobody a radosti zo života; momentálne je kočíkovanie jeho silnou konkurenciou.

Matúš Pavlovič

Matúš pochádza z Bratislavy, kde sa narodil , študoval a taktiež čiastočne žije. Momentálne pracuje vo Viedni ako projektový manažér.

Študoval na ekonomickej unierzite v Bratislave, počas ktorej absolvoval tri semestrálne pobyty v Slovinskej Ljubljane, Rumunskom Cluji a v Prahe.

Matúš má skúsenosti ako projektový manažér, naučil sa komunikačným a diplomatickým schopnostiam počas svojich pobytov v zahraničí a má skúsenosti s organizovaním medzinárodných podujatí. Ako športovec nadobudol cieľavedomosť a zmysel pre prácu.

Zaujíma sa o všeobecné dianie vo svete, primárne v oblasti ochrany životného prostredia a technológií, taktiež o osobnostný rozvoj.

Matúš rád objavuje všetko nové, je aktívnym cestovateľom, športovcom a zvedavcom, čo sa stále pýta a angažuje sa v ochrane životného prostredia.

Michal Filípek

Pochádza z malej dedinky Hlboké, ktorá sa nachádza v severnej časti Záhoria. Vyštudoval odbor Adaptívne lesníctvo na Lesníckej fakulte Technickej univerzity vo Zvolene, kde aktuálne pôsobí ako interný doktorand na Katedre pestovania lesa. Vo svojej dizertačnej práci  sa venuje problematike výskumu štruktúry a dynamiky bukových a jedľovo-bukových pralesov na Slovensku. Ako člen študentskej organizácie IFSA Slovakia sa aktívne podieľa na organizovaní študentského života. Na TU vo Zvolene je členom niekoľkých akademických orgánov. V jeho rodnej obci bol zakladajúcim členom a neskôr predsedom občianskeho združenia HAM Hlboké, kde sa venoval práci s mládežou, organizovaniu spoločenských a kultúrnych podujatí, ako aj udržiavaniu ľudových tradícií. V rámci doktorandského štúdia absolvoval odbornú stáž v Brne. Skúsenosti má taktiež z lesníckej prevádzky. Zaujíma sa o pralesy, prírode-blízke lesnícke hospodárenie, ochranu prírody a najmä o hľadanie spoločnej cesty v tomto priestore. Baví ho včelárstvo, turistika a folklór. Rád číta a diskutuje o témach v rámci jeho odboru, ale nie len o nich.

Miroslava Sabová Dudášová

Pochádza zo Serede, kde sa aktuálne venuje komunitnému centru PRIESTOR. Bakalársky titul získala na katedre žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Po pracovných skúsenostiach v organizácii LEAF a v Nadácii Zastavme korupciu sa vrátila do rodnej Serede, kde sa venuje najmä komunite mladých ľudí, pre ktorú tvorí vzdelávacie a kultúrne podujatia. Miluje to, čo robí, keďže v centre PRIESTOR sa spojili Mirkine najbližšie témy, ktorými sú kultúra, vzdelávanie, láska k prírode a láska k ľuďom.

Nikola Tokárová

Pochádza z Bratislavy, kde žila celý život. Vyštudovala kulturológiu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Počas štúdia dobrovoľničila v niekoľkých neziskovkách. V študentskom rádiu viedla diskusie o verejnom priestore Bratislavy. Aktuálne pôsobí v kancelárii Rady mládeže Slovenska, kde má na starosti viacero úloh, ako napríklad administráciu grantov, dohľad na financie, či komunikáciu s verejnosťou. Často premýšľa nad znižovaním odpadu, pôvodom svojho oblečenia a upcykláciou. Baví ju čítať slovenskú poéziu a fotiť na Zenit.

Samuel Chrťan

Bratislavčan, ktorý sa venuje študentskej iniciatíve Nie je nám to jedno, diskusiám Off Record a zážitkovej pedagogike v OZ Púpava.

Robil rozhovory so šikovnými Slovákmi a Slovenkami pre Wopss.sk, písal o zahraničnom dianí na Sme.sk, dnes robí pre Trend.sk najmä ako editor.

Popri tom študuje politológiu v Bratislave, za sebou už má bakalárske štúdium žurnalistiky aj ročné štúdium politológie na Uni Wien.

Najviac sa naučil v škole od tých pedagógov, ktorí ho viedli k aktivite a samostatnému uvažovaniu. Zaujíma sa o všetko, čo sa deje v politike a spoločnosti, a baví ho o nej mudrovať.

Simona Andraščiková

Pochádza z Prešova, študovala v Bratislave Aplikovanú psychológiu na Fakulte sociálnych a ekonomických vied, UK. Teraz ešte stále pôsobí v Bratislave, ale na Ústave výskumu sociálnej komunikácie Slovenskej akadémie vied ako na externom školiacom pracovisku počas doktorandského štúdia. V dizertačnej práci sa venuje možnostiam nepriameho kontaktu pri zmierňovaní predsudkov voči stigmatizovaným minoritám a overovaniu intervencií v školskom prostredí. Keď to nie je jasné, tak v podstate skúma či Harry Potter zmierňuje predsudky. Ak to stále nie je jasné, tak to rada vysvetlí. Vo voľnom čase ako dobrovoľníčka pracuje s deťmi s autizmom. Najväčšie skúsenosti jej priniesol každodenný život, výmenné pobyty a práca s deťmi. Zaujíma sa o všetko, lebo je rada dobrým diskusným partnerom. Má rada výzvy a chcela by žiť viac na hrane. Baví ju čítanie kníh, pozeranie filmov a seriálov, varenie, cestovanie, trávenie času v prírode najmä na splavoch, zvieratá a práca vo vlastnej kreatívnej dielni.

Tadeáš Žďárský

Pochádza z Trenčína, no momentálne študuje Environmnetálne štúdiá a udržateľný rozvoj
na Univerzite Palackého v Olomouci. Je spoluzakladateľom a aktívnym členom študentského spolku Udržitelný Palacký, vďaka ktorému sa podieľal na založení študentskej komunitnej záhrady, Freeshopu či inováciach v odpadovom hospodárstve na internátoch. Veľa skúseností nabral dobrovoľníctvom v Indii, či študijnými pobytmi v USA a Nórsku.
K jeho záujmom patrí práca s mladými ľuďmi, osobný rozvoj, komunikácia, lektorovanie či koučing a miluje všetko, čo je spojené s jedlom - ekologické farmárčenie, varenie aj jedenie. Často chodí na dlhé prechádzky do lesa a rád trávi čas s ľuďmi, ktorí majú iskru pre život.

Žofia Teplická

Žofia Teplická žije v Budimíre pri Košiciach. Vyštudovala Medzinárodné podnikanie na Obchodnej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave. Rada sa stretáva, hrá a učí s deťmi a mladými ľuďmi. Od roku 2012 pripravuje s neziskovou organizáciou Voices neformálne diskusie a konferencie, od roku 2018 koordinuje program neformálneho vzdelávania MyMachine Slovakia v Karpatskej nadácii. V roku 2017 spoluzaložila a s kamarátmi prevádzkuje komunitný priestor pre deti a ich rodičov Naša chyža. Má manžela, dve dcéry a psa.