Študenti

Čím sa zaoberajú naši študenti?

Dana Bubáková

Dana vyštudovala Animovaný film a multimédia na pražskej FAMU, kde aj deväť rokov žila a tvorila. Zaujíma sa o vytváranie priestoru pre človeka rásť, či učiť sa pracovať s náročnými situáciami prostredníctvom nových médií. Pracuje pri tom s interaktivitou, príbehom a prvkami hry. Má rada design, výtvarné umenie, animované filmy, literatúru, ekologické staviteľstvo a architektúru. Momentálne žije a pracuje v Bratislave.

Vulkán - hra, ktorá Ti pomôže meditovať

Eva Mikolajczyková

Pochádza z Popradu, ale už niekoľko rokov žije v Bratislave, kde absolvovala vysokoškolské štúdium na Fakulte sociálnych a ekonomických vied UK v odbore Európske štúdiá. Počas štúdia strávila rok na Univerzität Salzburg v rámci výmenného programu Erazmus, a tiež pôsobila ako dobrovoľníčka v neziskových organizáciách Ľudia proti rasizmu a CENAA. Momentálne pracuje v nadnárodnej korporácii. Vo voľnom čase si rada pozrie zaujímavý film alebo divadelné predstavenie, prečíta knihu alebo zacvičí jógu. Nepohrdne ani pohárom dobrého vína s priateľmi. 

Revitalizácia parku medzi električkovými zastávkami

Jana Tichá

Pochádza z Bratislavy, kde aj študuje psychológiu na Univerzite Komenského. Chystá sa naplno si užiť posledný rok štúdia a nazbierať, čo najviac poznatkov do praxe, nakoľko jej snom je byť terapeutkou. Pôsobí ako dobrovoľník v nízkoprahovom klube UPside, v ktorom pracuje s mladými ľuďmi. Každý voľný okamih trávi v náručí prírody. Miluje fotografovanie, hudbu, tanec a objavovať v ľuďoch nádej, na ktorú už sami zabudli.

Slovenské pôrodné cesty

Lukáš Kvokačka

Pochádza z Prešova, v Trnave vyštudoval právo, odskočil si tiež do Španielska, Holandska a UK. Pracovne sa venuje daniam. Vo voľnom čase podporuje prácu OZ Barlička, ktoré sa v Prešove venuje mladým ľuďom s postihnutím. Snaží sa o podporu samostatného života mladých ľudí s postihnutím a vytvorenie komunitného centra, má rad filmy, cestovanie a pešie túry.

Všetci spolu

Magdaléna Janečková

Pochádza z Oravy. Na Univerzite Komenského v Bratislave, FMFI, vyštudovala Pravdepodobnosť a matematickú štatistiku. Semester strávila na študijnom pobyte vo Švédsku. Je čerstvou inštruktorkou zážitkovej pedagogiky MO Plusko. Absolvovala krátkodovú EVS-ku v Španielsku a  ako dobrovoľníčka pracovala tiež vo Rwande. Miluje hory a vodu, no nie v kombináci búrky na horách.

Nový rok, nová výzva

Marek Sabol

Večný študent. V súčastnosti pôsobiaci v Brne, kde študuje Medzinárodné vzťahy a Hospodársku politiku. Iniciátor a koordinátor projektu REFLEKTOR – diskusného večera na aktuálne témy v Bardejove a člen o. z. Kandelaber, kde spolu s kamarátmi tvorí a organizuje kultúrne a vzdelávacie podujatia, snaží sa napomáhať k rozvoju regiónu. Patrí medzi úspešné „produkty“  ZUŠky, ktorá ho nakopla k výtvarnej tvorbe a počas dlhých 13 rokov zabezpečovala pre autora potrebný kreatívny prístav. Odvtedy sa s menšími prestávkami vo voľnom čase pokúša o to, čomu dospeláci vravia Umenie. Fascinuje ho prepojenie hry a vzdelávania pričom sa o fúziu týchto elementov snaží prostredníctvom zážitkovej pedagogiky na táboroch či firemných podujatiach. Vždy boli preňho inšpiráciou veľké príbehy, cestovanie, spoločenské dianie, príroda, kreativita a sny o ktorých rád premýšľa a číta všetko čo mu príde pod ruku. 

Štartovač

Mária Horská

Narodila sa v Lučenci, vyrastala v Brezne, no už viac ako 10 rokov žije (s prestávkami) v Bratislave. Na Univerzite Komenského vyštudovala kulturológiu, jeden semester strávila v Prahe a jeden v rumunskom meste Iași. Viac ako 4 roky pracovala pre Greenpeace CEE na rôznych pozíciách, naposledy ako koordinátorka dobrovoľníkov. Sama dobrovoľnícky hráva v anglickom divadle Bridgin’Drama. Vášnivá backpackerka, milovníčka Balkánu a výletov hocikam s ruksakom a stanom. Drží sa motta: „Neprestanem, kým neuvidím celý svet!“

Čo tu v Brezne

Marián Krkošek

Žije v Bratislave. Práve ukončil štúdium psychológie na UK v Bratislave a rozmýšľa ako čo najlepšie naložiť so životom. Je extrovert, ktorý má radosť z dobrého rozhovoru a diskusie. Nemá rád small talk, lebo ho vníma ako vatu, ktorá bráni povedaniu toho, čo ľudí skutočne zaujíma. Zaujíma ho všetko, čo je zaujímavé a rád sa delí o rôzne názory na to, čo to je.  Má rád prírodu, miluje hory, plávanie vo vlnách, strategické hry, absurdný humor a sledovanie nočnej oblohy. Je oddaný stopár ale i tak pred stopovaním vždy upadá do beznádeje. Má rád inteligentných a spontánnych ľudí so štipkou hrdosti a osobnej odvahy. 

Mestská hra

Martin Kossuth

Pochádza z Trebišova. Vyštudoval architektúru a urbanizmus na TU v Košiciach so zameraním na udržateľnú architektúru. Sám seba zamestnáva v dizajnérskom štúdiu 436. Tvorí na pomedzi digitálneho dizajnu, printu a malej architektúry. Nejlepšie mu to páli keď sa prechádza.

Mólo Bašta

Martin Kossuth

Pochádza z Trebišova. Vyštudoval architektúru a urbanizmus na TU v Košiciach so zameraním na udržateľnú architektúru. Sám seba zamestnáva v dizajnérskom štúdiu 436. Tvorí na pomedzi digitálneho dizajnu, printu a malej architektúry. Nejlepšie mu to páli keď sa prechádza.

Mólo Bašta

Martin Strýček

Pochádza z Bratislavy a tu si piatym rokom štúdia na Univerzite Komenského pestuje poznatky v odbore Psychológia. Popri štúdiu sa okrem praxe v rôznych sférach psychológie, venoval práci v hoteli, čo mu umožnilo stretnúť sa s ľuďmi z najrôznejších kútov sveta a za podnecujúcu považuje aj prácu materskom centre, kde prostredníctvom hry sprevádza deti na ich ceste k správnemu vývinu. Je pocitový a záujmový obojživelník, čo považuje za obohacujúcu výhodu. Má rád spoločnosť a zábavu, no prijme aj samotu a ticho. Na jednej strane miluje šport a dobrodružstvo, na tej druhej ho to tiahne ku kultúre, umeniu a premýšľaniu. Vie žiť v meste, ale je fascinovaný prírodou, oceňuje krásne slová a váži si veľké skutky. V ľuďoch nachádza inšpiráciu, v humore radosť, v aktivite oddych. Šťastne sa cíti pri počúvaní dobrej hudby, čítaní knihy, trávení času so svojimi priateľmi a pri hre so slovíčkami.

Aktivitálni seniori

Michaela Dzurňáková

Býva neďaleko Trnavy, no týždne trávi v Brne, kde študuje ekonómiu a management. Rok pôsobila v študentskej organizácii AIESEC, v ktorej sa starala o študentov uchádzajúcich sa o zahraničnú stáž. Miluje umenie akéhokoľvek druhu a rada lyžuje. Najradšej však trávi čas so svojimi blízkymi, lebo to je pre ňu to najdôležitejšie. Ako pravá Slovenka nikdy nepohrdne tanierom halušiek. 

Mimo baru

Michaela Hefková

Oduševnená cestovateľka s rôznorodými záujmami, ktorej napriek častému pobytu mimo domu zázračne rastie zelenina na jej bratislavskom balkóne. Pochádza od Žiaru nad Hronom. Vyštudovala politológiu na Univerzite Komenského v Bratislave. Hoci sa živí cudzími jazykmi a IT vedomosťami, jej záujem o verejné dianie ju občas dovedie k dobrovoľníckym činnostiam v humanitárnej a environmentálnej sfére. Svoj voľný čas zasväcuje prírode a tichu - či už behom v lese alebo s vibramami a batohom v horách. Oslovili ju idey bezodpadového života ("zero-waste life") a minimalizmu ako životného štýlu a každým dňom sa k jeho cieľom približuje. Teší ju, keď sa ľudia zaujímajú o svoje životné prostredie a správajú sa voči prírode zodpovedne. 

Rozbicyklujme Nitru

Michaela Huťanová

Pôvodom z Bratislavy, ale od istého času našla  útočisko  uprostred polí v Abraháme, neďaleko Sládkovičova. Po ukončení gymnázia v Ženeve sa vrátila naspäť na Slovensko, kde dokončuje všeobecné lekárstvo na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského. Počas štúdia absolvovala vzdelávacie pobyty vo Francúzsku a v Brazílii. Zaujíma sa o prepojenie tradičného s moderným, a to nielen v medicíne. Vo voľnom čase sa venuje bylinkám, dlhým prechádzkam, literatúre a cestovaniu. Verí, že v každom človeku sa nachádza príbeh, ktorý stojí za to objaviť.

Abrahámsky park

Monika Olejárová

Pochádza z Hranovnice (okres Poprad). Študuje hospodársku diplomaciu na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Absolvovala dva zahraničné študijné pobyty na Wirtschaftsuniversität Wien a Technische Universität Dresden. Popri škole učila nemčinu v jazykovej škole, nazbierala skúsenosti v medzinárodných spoločnostiach a z oblasti IT. Momentálne pracuje v INESS – Inštitúte ekonomických a spoločenských analýz. Vo voľnom čase sa rada venuje cudzím jazykom, literatúre, prírode, športu a cestovaniu. 

Ekonómia každodenného života

Monika Suchánska

Miluje les, vôňu kníh, dlhé debaty, prechádzky, kaviarne a čajovne. Pochádza z Veľkého Krtíša. Je doktorandkou Ústavu antropológie Masarykovej univerzity v Brne. Venuje sa téme neobyčajných pohrebov organizovaných pozostalými svojpomocne. Pred štyrmi rokmi objavila prírodné pohrebníctvo, v ktorom sa prepája láska k prírode s citlivosťou k ľuďom. Je spoluzakladateľkou prvého českého prírodného cintorína, Lesa vzpomínek v Prahe, na ktorom sa odohrávajú osobité pohreby pod korunami stromov a popol zosnulých je ukladaný k ich koreňom. Spoluzakladala taktiež neziskovú organizáciu Ke kořenům, ktorá rozvíja alternatívne pohrebníctvo a podporuje otvorenejší a prirodzenejší prístup ku smrti. Jej snom je vytvárať prírodné cintoríny aj na Slovensku a priniesť do nášho pohrebníctva zelené impulzy a kreativitu.

Podpora otvoreného a zodpovedného prístupu ku smrti

Paulína Cséplöová

Pochádza zo Sabinova – malebného mestečka na východe Slovenska. Práve ukončila štúdium psychológie na Univerzite Komenského a momentálne si hľadá miesto, kde by mohla uplatniť všetky svoje získané skúsenosti a vedomosti. Zaujíma sa najmä o oblasť školskej psychológie a vzdelávania a najviac zo všetkého ju baví práca s deťmi. Každý deň začína šálkou čaju a rada si vychutnáva chvíle ticha uprostred lesa. Úsmev na tvári jej vie vyčariť dobré jedlo a nekonečné večerné debaty s priateľmi. Fascinuje ju rozmanitosť ľudí, múdrosť detí a každodenné náhody-nenáhody, ktoré spestrujú jej život.

Psychológia na pomoc učiteľom a učiteľkám

Peter Tureček

Peter vyštudoval Medzinárodné vzťahy a dnes sa venuje marketingu. Rád si užíva prítomnosť, jazdí na motorke a diskutuje s priateľmi.

Platforma o syndróme vyhorenia

Rado Paulech

Tvor odchovaný na špagetách s kečupom, doteraz sa mu nezunovali. Inak pomerne čulý, zvedavý, so záujmom o dianie okolo seba. Narodený a žijúci v Čadci, často sa ale vyskytujúci bárskde, kde sú inšpirujúci ľudia, alebo takí, z ktorých cítiť ľudské teplo, pokoru či veselosť, prípadne ľubovoľné ďalšie kvality a cnosti v pestrých kombináciách. Rád ľudí vzdeláva v oblasti ústnej hygieny, zápach z úst nepovažuje za tabu ani hanbu, ale za väčšinou ľahko odstrániteľný neduh. Učený z neba nikto nespadol, a preto ochotne vysvetlí, čo robiť, aby sme spolu komunikovali bližšie, mali zdravie pevnejšie a vzťahy voňavejšie. Miluje Nórsko, zasľúbenú tú zem, už od čias adolescentných, preto sa tam rád a často vracia a nadchýna sa, ľuďmi i prírodou. Zaujíma sa však aj o jazyk a dianie vo svojej svojeti, s dôrazom na kultúrne udalosti, nakoľko je presvedčený, že umenie má potenciál človeka šľachtiť. Rád sa učí, je naklonený spoznávať nepoznané a je aj detailista a puntičkár, ktorý si kladie ambiciózne ciele, ktoré ho posúvajú vpred. Pokiaľ ich samozrejme zvládne splniť a neprokrastinovať. 

Zážitkami k empatii

Teodor Kuhn

Vyrástol v Bratislave. Študuje film a keď skončí doktorandúru, bude sa ním aj živiť. Vo voľnom čase bojuje za lepšie podmienky pre slovenský skateboarding a snaží sa medzi rodičmi malých detí šíriť osvetu o dobrých počítačových hrách. Bavia ho dejiny a politika. A cvičenie s vlastnou váhou. A odďaľovanie povinností. To asi najviac.

DIY Skatepark v Bratislave

Zuzana Zoláková

Pochádza z metropoly východu, z Košíc. Študovala politológiu a právo.  Absolvovala študijný pobyt v talianskej Padove a jazykový kurz v Toskánsku, kde si Taliansko zamilovala. Nielen pre jeho kultúru, kuchyňu, kávu, ale najmä umenie žiť.

Má rada aktívnych ľudí, podnetné diskusie, dobrú kávu, hudbu a filmy. Zaujíma sa o inovatívne a neformálne formy vzdelávania, dva roky pôsobila ako lektorka vzdelávacieho projektu pre sestry a pôrodné asistentky s názvom POĎAKUJ SESTRE. Má skúsenosti s dobrovoľníctvom aj vedením pacientskej poradne, niekoľko rokov pravidelne organizovala medzinárodné konferencie a verejné diskusie na pálčivé interdisciplinárne témy z oblasti medicínskeho práva (asistovaná reprodukcia, domáce pôrody, alternatívna medicína, eutanázia, reklama liekov a iné). Zvláštne znamenie: veľmi rada varí a dokonca aj umýva riad. 

Čo vám učebnice nepovedia